Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Uczniowie klas wojskowych zwiedzili naszą ekspozycję

We wtorek 4 czerwca 2024 r. Muzeum AK odwiedzili uczestnicy odbywającego się w Krakowie IX Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Wojskowych.

Przez dwa dni (4-5 czerwca) w Krakowie rywalizowali finaliści IX Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Wojskowych. Szesnaście zespołów - zwycięzców eliminacji wojewódzkich - zmagając się z deszczem pokazywało swoje umiejętności musztry indywidualnej i zespołowej przewidzianej Regulaminem Musztry Sił Zbrojnych RP.

Natomiast w ramach programu dowolnego młodzież wykonywała trwający około 10 minut układ musztry paradnej z bronią. Przegląd zorganizowało Wojskowe Centrum Rekrutacji w Krakowie.

Przy tej okazji nasze Muzeum odwiedziły dwa uczestniczące w konkursie zespoły. Dwunastoosobowa grupa dziewcząt (plus dowódca drużyny) z klas drugiej i trzeciej reprezentowała Liceum Ogólnokształcące nr XIV z Rzeszowa.

- Kształcimy młodzież w kierunku wojskowym. Po ukończeniu naszej szkoły absolwenci mogą od razu podjąć służbę wojskową, ale są też przygotowani do studiów na uczelniach wojskowych. Możemy się pochwalić, że wielu naszych wychowanków zdobywa wysokie lokaty w szkołach wojskowych, wielu już pracuje w jednostkach - mówi Barbara Gajewska, koordynatorka klas wojskowych z XIV Liceum.

Drugą grupą, jaka odwiedziła naszą placówkę byli uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kościelcu. Trzynastoosobowa ekipa dziewcząt i chłopców z Oddziału Przygotowania Wojskowego zwyciężyła w eliminacjach w województwie kujawsko-pomorskim pokonując siedem innych zespołów z klas mundurowych. Wizytę w Krakowie młodzież połączyła z wizytą w Muzeum AK, a w planie miała także zwiedzanie starego miasta i innych krakowskich zabytków.

Obydwie grupy zwiedziły z przewodnikami ekspozycję stałą oraz wystawy czasowe naszego muzeum.

Tekst i fot.: Paweł Stachnik

Zdjęcia


fotografii: 7, na stronach: 1
    Zmień ustawienia cookies