
W piątek i sobotę 19-20 kwietnia studenci Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyli dwudniowy rajd w Beskidzie Sądeckim śladami Armii Krajowej.
Osiemnastoosobowa grupa studentów i wykładowców Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ przeszła dwie trasy opisane w wydanej przez Muzeum AK dwutomowej publikacji "Śladami Armii Krajowej w Małopolsce. Przewodnik historyczno-krajoznawczy".
Trasa pierwsza wiodła śladami oddziału partyzanckiego "Wilk" por. Krystiana Więckowskiego "Zawiszy" działającego w Beskidzie w 1944 r. Przy ładnej, słonecznej pogodzie studenci wyruszyli z Tylmanowej i szli przez Przełęcz pod Koziarzem, Dzwonkówkę, Przysłop, Sewerynówkę, by dotrzeć do Szczawnicy, na tamtejszy cmentarz pod Huliną. Pochowano na nim pięciu żołnierzy oddziału "Wilk" poległych w starciu z Niemcami 21 lutego 1944 r.
Trasa druga prowadziła partyzanckimi drogami przez Radziejową i Przehybę do Szczawnicy. Grupa przeszła z Jaworek-Białej Wody przez Wielki Rogacz, Radziejową, schronisko PTTK na Przehybie, Koszarki, Sewerynówkę do Szczawnicy.
Ta część Beskidu Sądeckiego w okresie okupacji była obszarem wzmożonej aktywności konspiracyjnej. Prowadziły tamtędy szlaki przerzutowe na Węgry, od 1943 r. działały tam oddziały partyzanckie, a w lipcu 1944 r. doszło do tzw. powstania szczawnickiego.
Obydwie wspomniane trasy zostały opisane w drugim tomie wydanego przez Muzeum AK przewodnika "Śladami Armii Krajowej w Małopolsce. Publikacja, będąca przewodnikiem historyczno-krajoznawczym, zawiera opisy 24 tras związanych z historią Armii Krajowej w naszym regionie.
Udokumentowane przejście co najmniej sześciu tras ujętych w przewodniku uprawnia do otrzymania specjalnej odznaki "Śladami Armii Krajowej w Małopolsce". Szlaki można przejść zarówno indywidualnie lub grupowo podczas bezpłatnych rajdów organizowanych przez Muzeum AK.
Dwudniowy, piątkowo-sobotni rajd małopolskimi szlakami AK był pierwszym, jaki odbyli studenci bezpieczeństwa narodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Inicjatorem wyprawy był prof. Olgierd Grott z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, wicedyrektor Muzeum AK.
tekst Paweł Stachnik
fot. KNBN UJ