13 września 2024 r. na cmentarzu Rakowickim odbyło się poświęcenie zbiorowej mogiły uchodźców, którzy trafili do Krakowa po upadku powstania warszawskiego. W uroczystości uczestniczył przedstawiciel Muzeum Armii Krajowej.
Po upadku Powstania Warszawskiego tysiące mieszkańców stolicy zostało wywiezionych do niemieckich obozów koncentracyjnych skalanych na wygnanie i poniewierkę. Wielu uchodźców trafiło do Krakowa, a wielu wygnanych z Warszawy zmarło tutaj z ran lub chorób.
Część z nich została pochowana w zbiorowej mogile na cmentarzu Rakowickim. Oddział IPN w Krakowie sfinansował remont tej mogiły znajdującej się w kwaterze LXXVIII. Poświęcenie nowych nagrobków odbyło się w piątek 13 września 2024 r.
Podczas uroczystości głos zabrał dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał. Duszpasterz środowisk kombatanckich o. Jerzy Pająk odmówił modlitwę oraz poświęcił nagrobki, po czym zebrani złożyli kwiaty i znicze. W imieniu Muzeum AK znicz złożył Robert Springwald z Działu Naukowego.
Osoby spoczywające w mogile zmarły w szpitalu im. Narutowicza w Krakowie w listopadzie 1944 r. Ich mogiła stanowi jednocześnie miejsce pamięci o pozostałych mieszkańcach Warszawy spoczywających na cmentarzu Rakowickim.
Muzeum AK zaprasza do udziału w konferencji upamiętniającej ofiarę Powstania Warszawskiego. Konferencja pt. "Na pomoc płonącej Warszawie" odbędzie się 25 października br.
Tekst: Robert Springwald
Fot.: Robert Springwald, IPN Kraków