Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Plenerowe Warsztaty Historyczne dobiegły końca

Spotkanie w Jamnej koło Zakliczyna było ostatnim punktem tegorocznych Plenerowych Warsztatów Historycznych "80. rocznica Akcji >>Burza<< w Małopolsce". Od 27 sierpnia do 26 września zorganizowaliśmy sześć wydarzeń - rajdów terenowych połączonych z praktycznymi zajęciami.

Do udziału w nich zaprosiliśmy młodzież ze szkół podstawowych i średnich z Krakowa, Liszek, Morawicy, Lipnika, Czermnej, Słopnic, Paleśnicy i Zakliczyna. Uczniowie wędrowali śladami jednostek AK z lata 1944 r. Szliśmy szlakami m.in. oddziałów Zgrupowania "Żelbet", oddziałów Zgrupowania Partyzanckiego "Łysina"-"Kamiennik" myślenickiego Obwodu AK "Murawa", 1. i 5. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, Oddziału Partyzanckiego "Wilk" i I batalionu 16. Pułku Piechoty AK.

Młodzież poznawała historię bitew, starć i potyczek stoczonych przez akowców podczas Akcji "Burza", historię lokalnej konspiracji i związanych z nią postaci, a także - jakże częstych - niemieckich odwetowych akcji pacyfikacyjnych przeprowadzanych w okolicznych miejscowościach.

Rajdy odbyły się w różnych miejscach Małopolski - od jej zachodniej części (Myślenice) po krańce wschodnie (Czermna), z zahaczeniem o województwo podkarpackie (Liwocz). Podczas warsztatów dzieci poznawały miejscowe wydarzenia historyczne z czasów wojny, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności oddziałów AK podczas Akcji "Burza". W ten sposób propagowaliśmy lokalną historię oraz podtrzymywaliśmy pamięć o lokalnych wydarzeniach i postaciach.

Młodzi uczestnicy nabywali też umiejętności praktycznych, m.in. posługiwania się mapą i kompasem, udzielania pierwszej pomocy i szyfrowania. Warsztaty były też okazją do poznania partyzanckiego życia, uzbrojenia i wyposażenia, a także do odwiedzenia ciekawych miejsc w rodzinnej okolicy.

Pomocy przy organizacji warsztatów udzielali nam miejscowi regionaliści, Koła Gospodyń Wiejskich, strażacy z OSP, żołnierze z 11. Małopolskiej Brygady WOT i Jednostki Wojskowej NIL, grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzające lokalne jednostki AK, dyrekcje miejscowych szkół oraz władze samorządowe. Wszystkim składamy podziękowania.

Łącznie w sześciu warsztatach uczestniczyło ponad 200 osób - uczniów, opiekunów i organizatorów. Według zgodnego zdania uczestników, było to dla nich wyjątkowe przeżycie i chętnie wzięliby w nim udział po raz kolejny,

Projekt Plenerowe Warsztaty Historyczne "80. rocznica Akcji >>Burza<< w Małopolsce" został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2024.

Tekst: Paweł Stachnik

Zmień ustawienia cookies