Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Pamiętano o jeńcach Stalagu 369

20 listopada 2024 r. w Krakowie uczczono francuskich i belgijskich jeńców wojennych więzionych przez Niemców podczas II wojny w Stalagu 369.W uroczystości uczestniczył przedstawiciel Muzeum Armii Krajowej.

W środę 20 listopada, na Skwerze im. Generała de Gaulle'a w krakowskim Kobierzynie, pod pomnikiem upamiętniającym francuskojęzycznych jeńców Stalagu 369, oddano hołd przetrzymywanym tam w czasie wojny więźniom.

Kwiaty złożyli kwiaty przedstawiciele Konsulatu Generalnego Francji w Krakowie, delegacje władz województwa, miasta i dzielnicy, żołnierze z jednostek garnizonu krakowskiego oraz uczniowie okolicznych szkół. W uroczystości uczestniczył także przedstawiciel Muzeum Armii Krajowej. Organizatorem wydarzenia był Konsulat Generalny Francji w Krakowie.

Od czerwca 1942 do sierpnia 1944 r. w Krakowie-Kobierzynie funkcjonował Stalag 369. Był to niemiecki obóz karny dla szeregowców i podoficerów armii francuskiej, belgijskiej i holenderskiej, którzy odmówili wykonywania pracy na rzecz III Rzeszy. Niemcy więzili tam ponad 5 tys. podoficerów i żołnierzy. W ciągu dwóch lat istnienia przez obóz przewinęło się prawie 17 tys. jeńców.

Tekst i fot.: Robert Springwald

Zdjęcia


fotografii: 3, na stronach: 1
    Zmień ustawienia cookies