Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Odwiedzili nas funkcjonariusze Straży Granicznej z Nowego Sącza

6 czerwca 2024 r. do naszego Muzeum zawitali funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Goście zwiedzili z przewodnikiem wystawę stałą i ekspozycje czasowe.

Grupa dowodzona przez mł. chor. Konrada Kamińskiego składała się z 24 funkcjonariuszy (w tym pięciu pań), którzy niedawno rozpoczęli służbę w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu. Młodzi ludzie przeszli wstępne szkolenia, a 24 maja podczas obchodów Święta Straży Granicznej złożyli uroczyste ślubowanie.

Częścią szkolenia było także zapoznanie się z historią Karpackiego Oddziału SG oraz dziejami 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, którego imię nosi nowosądecka jednostka Straży. W ramach poznawania tradycji zorganizowana została specjalnie wizyta w naszym Muzeum.

Strażnicy zwiedzili z przewodnikiem wystawę stałą i ekspozycje czasowe. Na wystawie stałej mogli zobaczyć eksponaty związane z Korpusem Ochrony Pogranicza oraz kurierami Polski Podziemnej. Wśród nich pamiątki i dokumenty po kurierze i żołnierzu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza Zbigniewie Rysiu ps. "Fantom".

Następnego dnia nowi funkcjonariusze mieli wyjechać na dwumiesięczną naukę do Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu na Dolnym Śląsku. Po nim zostaną skierowani do służby lub na dalsze kształcenie.

Karpacki Oddział Straży Granicznej z Nowego Sącza od lat współpracuje z Muzeum Armii Krajowej.

Tekst i fot.: Paweł Stachnik

Zdjęcia


fotografii: 6, na stronach: 1
    Zmień ustawienia cookies