Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Muzeum AK na Pikniku Historycznym.

15 czerwca 2024 r. przedstawiciele Muzeum AK w Krakowie wzięli udział w Pikniku Historycznym, zorganizowanym dla uczniów ZSM nr 3.

Pan Piotr Fugiel, nauczyciel przedmiotu Historia i Teraźniejszość w Zespole Szkół Mechanicznych nr 3, dla swoich najlepszych uczniów zorganizował Piknik Historyczny w ostatnią sobotę przed rozpoczęciem wakacji. Udział w wydarzeniu był nagrodą dla tych, którzy niebawem na swych świadectwach szkolnych pochwalą się ocenami bardzo dobrymi i celującymi z historii. Wyznaczonemu kryterium, sprostało niemal 20 procent z grona uczniów Pana Piotra, co dla każdego nauczyciela może stanowić powód do satysfakcji zawodowej.

Dla przybyłych na wydarzenie w słoneczne, sobotnie popołudnie czekał wspaniały poczęstunek oraz szereg atrakcji i aktywności. Rywalizacja w ramach gry terenowej była szansą na wykazanie się umiejętnościami w strzelaniu z broni pneumatycznej długiej i krótkiej, w trafianiu do tarczy rzutkami oraz w rzutach piłką do kosza.

Muzeum AK przygotowało stoisko edukacyjne, na którym zaprezentowano kilkanaście egzemplarzy historycznego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, m.in.: karabinek Mauser, brytyjski pistolet Sten, sowiecką Pepeszę, czy amerykańskiego Thompsona.

Hitem imprezy okazała się broń czarnoprochowa z XVIII i XIX w. z kolekcji Pana Janusza Murzyna. Właściciel zaciekawił uczestników spotkania niezwykłymi historiami związanymi z prezentowanymi egzemplarzami. Szczególnie interesującym aspektem okazał opis etapów procesu renowacji danego obiektu, od stanu destruktu do pełnowartościowej broni strzeleckiej. Działań wymagających od renowatora umiejętności m.in.: metalurga, chemika, ślusarza, stolarza oraz artysty-zdobnika.

Tekst: Mirosław Brach
Fot.: Małgorzata Koszarek, Mirosław Brach

Zdjęcia


fotografii: 11, na stronach: 1
    Zmień ustawienia cookies