Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Lotnicy z Powidza poznawali Armię Krajową i Polskie Państwo Podziemne

We wtorek 14 maja nasze Muzeum odwiedziła dwunastoosobowa grupa oficerów i podoficerów z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego z wielkopolskiego Powidza.

Wojskowi przebywali służbowo w Krakowie w 3. Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej stacjonującej na lotnisku w Balicach i przy tej okazji zwiedzili Muzeum Armii Krajowej.

- Nawiązywanie do tradycji jest bardzo ważnym elementem budowy etosu wojska. My, żołnierze, powinniśmy się utożsamiać z wartościami, jakie wyznawali nasi poprzednicy - członkowie Armii Krajowej. Dodatkowo Muzeum współpracuje blisko z Wojskami Specjalnymi, a w strukturze 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego także jest jednostka specjalna - wyjaśnił kpt. Piotr Bałdyga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach, który zorganizował wizytę delegacji w naszym Muzeum.

Lotnicy spotkali się z dyrektorem placówki, dr. Jarosławem Szarkiem, który zaproponował obu lotniczym jednostkom nawiązanie bliższej współpracy z MAK.

Po ekspozycji oprowadził ich pracownik Działu Edukacji i Promocji dr Piotr Wierzbicki. Przewodnik w sposób szczególny podkreślał, że Armia Krajowa była częścią sił zbrojnych Rzeczypospolitej, a więc nie formacją partyzancką, tylko regularną armią walczącą w okupowanym kraju. Dlatego podczas Operacji "Burza" AK odtwarzała przedwrześniowe jednostki Wojska Polskiego: pułki, brygady i dywizje z odpowiednimi numerami.

Lotnicy z zainteresowaniem obejrzeli eskpozycję stałą, a na zakończenie wizyty otrzymali od Muzeum pamiątkowe upominki.

Tekst i fot.: Paweł Stachnik

Zdjęcia


fotografii: 5, na stronach: 1
    Zmień ustawienia cookies