Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Komiksy wojenne w Muzeum AK. Wystawa i warsztaty

W niedzielę 21 kwietnia 2024 r. w ramach tegorocznych XXIII Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie w Muzeum Armii Krajowej otwarta została wystawa "Wojsko w komiksach".

Pokazane na niej zostały dawne i współczesne komiksy poświęcone wojsku i wojnie. Znalazły się się wśród nich znane z okresu PRL-u tytuły: "Kapitan Kloss", "Czterej pancerni i pies", "Podziemny front", czy "Tytus, Romek i A'tomek".

Zobaczyć można było również współczesne wydawnictwa, np. komiksy o podziemiu niepodległościowym wydawane przez #IPN, serię o znanych bitwach wydawnictwa #ScreamComics, czy komiksy historyczne tworzone przez lokalnych pasjonatów.

Wystawa została zorganizowana m.in. dzięki uprzejmości Wojciecha Głuszka, właściciela najstarszej i największej krakowskiej księgarni komiksowej Fankomiks, ogromnego pasjonata i organizatora takich spotkań jak warsztaty komiksowe czy Dyskusyjny Klub Czytelniczy.

Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty rysunkowe pt. "Jak rysuje się komiks" poprowadzone przez Jana Lorka, autora zdjęć, tekstów, rysunków i twórcę komiksów, znanego również pod pseudonimem Johnny. Spotkanie rozpoczęło się zgodnie z planem o godzinie 12. Na wstępie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z procesem tworzenia rysunków do komiksów w wybranej formie - od idei, przez szkic i rysunek w tuszu, do wersji kolorowych wykonanych komputerowo i ręcznie.

W dalszej części spotkania uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę, w której mogli zaprezentować własne pomysły, pobawić się w inkera (nakładając tusz na przygotowane kopie szkiców), kolorystę lub liternika (dopisując teksty do gotowych rysunków). W warsztatach wzięło udział kilkadziesiąt osób w różnym wieku. Zajęcia przebiegły w atmosferze dużego skupienia i zainteresowania.

Warto dodać, że wystawę odwiedzili Jacek Widor, krakowski rysownik i autor komiksów "Metacom" oraz "Attyla i papież Leon", oraz reporterka Radia Kraków.

tekst: Sylwia Walerowska-Skorut
zdjęcia: Sylwia Walerowska-Skorut, Jan Lorek

Zdjęcia


fotografii: 8, na stronach: 1
    Zmień ustawienia cookies