
18 lipca 2024 r. nasze Muzeum odwiedził Zygmunt Bielski, przedstawiciel Zarządu Głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
Zygmunt Bielski, który w Zarządzie Stowarzyszenia pełni funkcję Adiutanta Finansowego (skarbnika), spotkał się z dyrektorem Muzeum dr. Jarosławem Szarkiem. Podczas rozmowy zarysowano plany współpracy obu instytucji.
- Muzeum AK ma bardzo ciekawe zbiory, w niektórych przypadkach ciekawsze niż muzea warszawskie. Jego profil w zupełności odpowiada działalności naszego Stowarzyszenia. Myślę, że będziemy propagować placówkę wśród naszych członków i zachęcać ich do jej odwiedzania. Niewykluczone jest też prezentowanie u nas wystaw przygotowanych przez Muzeum - powiedział Zygmunt Bielski.
Gość zwiedził wystawę stałą, obejrzał także ekspozycję czasową "Poeci Podziemia. Słowo i czyn". Wizyta zapowiada początek głębszej współpracy, a póki co amerykański gość zapowiedział wizytę w Muzeum dr. Teofila Lachowicza, historyka, archiwisty w SWAP oraz redaktora organu Stowarzyszenia - miesięcznika "Weteran".
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce powstało w 1921 r. i pierwotnie skupiało kombatantów Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Organizacja miała charakter samopomocowy i społeczny. Jej placówki działały na terenie USA, Kanady i Polski. Po 1945 r. szeregi SWAP zasilili weterani II wojny światowej.
W latach 1945-1989 SWAP wspierało swoich członków, ale także rodaków w Polsce: ofiary klęsk żywiołowych, inwalidów wojennych, podziemną "Solidarność", troszczyło się też o polskie cmentarze wojenne we Francji i Włoszech. Dziś wspiera inicjatywy patriotyczne w kraju, utrzymuje też kontakty z Wojskiem Polskim.
Obecnie Stowarzyszenie przyjmuje w swoje szeregi także weteranów sił zbrojnych III RP oraz Polaków służących w armii amerykańskiej, a także potomków weteranów I i II wojny światowej. Liczy około 600 członków, a jego oddziały rozsiane są po całym obszarze USA.
Zygmunt Bielski jest synem żołnierza II Korpusu Polskiego i członkini Pomocniczej Służby Kobiet. Jego rodzice zostali w lutym 1940 r. wywiezieni przez Sowietów do Archangielska, a z ZSRR wyszli wraz z Armią gen. Andersa. Po wojnie osiedli w USA.
Tekst: Paweł Stachnik
Fot.: Paweł Stachnik, SWAP