
Biblioteka Muzeum Armii Krajowej w W 82. rocznicę powołania Armii Krajowej przez Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego przypomina książkę Marka Ney-Krwawicza pt. "Armia Krajowa. Siła zbrojna Polskiego Państwa Podziemnego", Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1993 r.
Autorem prezentowanej publikacji jest profesor Instytutu Historii PAN, historyk zajmujący się m.in. historią II Wojny Światowej, który szczególną uwagę poświęcił badaniom naukowym nad Armią Krajową i Polskim Państwem Podziemnym. Jego publikacje tłumaczone były na język angielski i niemiecki. Jest laureatem Nagrody Historycznej tygodnika Polityka w kategorii «wydawnictwa źródłowe». Efektem badań i kwerend profesora Marka Ney-Krwawicza są liczne publikacje, które nie tylko są warte zapoznania, ale na stałe weszły w kanon opracowań historycznych o Armii Krajowej.
Wyjawionym we wstępie książki zamiarem autora, było przedstawienie podstawowych informacji dotyczących Armii Krajowej. Pomimo, iż II Wojna Światowa zakończyła się 79 lat temu, to nadal nie ma pośród dostępnej literatury historycznej, kompletnej monografii Polskiego Państwa Podziemnego, a w tym AK, która ujmowałaby na swoich kartach, w szczegółowy sposób ich działania.
Zaznaczyć należy, iż książka ta - wydana w 1993 roku - wolna jest już od PRL-owskiej cenzury, która świadomie pomniejszała rolę PPP oraz AK, zaprzeczając nawet niekiedy faktom istnienia tak prężnie działającej na wielu poziomach, jak i mającej niebagatelny autorytet pośród Polaków, jedynej w Europie, konspiracyjnej armii polskiego podziemia w warunkach okupacyjnych.
Armia Krajowa była kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski, jak i Związku Walki Zbrojnej, była zbrojną siłą podziemną i częścią składową Polskich Sił Zbrojnych podległych konstytucyjnie władzom Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Armia Krajowa była częścią podziemnego aparatu państwowego, co było ewenementem na skalę światową.
Omawiana książka nie wyczerpuje zagadnienia Armii Krajowej, gdyż została zaprojektowana jako małe kompendium wiedzy, które miało przybliżyć czytelnikowi zagadnienia związane z historią Sił Zbrojnych w Polsce. Omawia strukturę organizacyjną, działania zbrojne, wyszczególnia kierunki działań Armii i problemy jakie napotykała. Podaje dane liczbowe, czasem szacunkowe. Znajdziemy tu schemat organizacyjny Komendy Głównej AK, a także spisy najważniejszych stanowisk podziemnego Wojska oraz mapę terytorium Polski z podziałem na okręgi Armii Krajowej.
Książka Armia Krajowa, Marka Ney-Krwawicza jest idealną publikacją by zacząć zgłębianie tematu Polskiego Państwa Podziemnego, mając jednocześnie świadomość, że w wyczerpujący sposób opisane zostały, podstawowe informacje o tym zagadnieniu. Jest ona dostępna dla czytelników w Bibliotece Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, która mieści się w budynku Muzeum.
"Spełniliście chlubnie, żołnierze Armii Krajowej, swoje zadanie, wyrażając niezłomną wolę Narodu prowadzenia nieubłaganej walki przeciwko najeźdźcy niemieckiemu. Byliście zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego i krajowych władz Rzeczypospolitej. [...] Przez pięć z górą lat, w najcięższych warunkach, z nadludzkim samozaparciem olbrzymimi ofiarami prowadziliście nierówny bohaterski bój, składając wobec historii i świata świadectwo prawa Narodu Polskiego do wolności, oraz dając dowody naszej bezwzględnej wierności przyjętym wobec Sprzymierzonych zobowiązaniom" - fragment radiowego przemówienia Prezydenta Rzeczypospolitej Władysława Raczkiewicza, wygłoszonego w dniu 8 lutego 1945 roku.
Sylwia Walerowska-Skorut