Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

80. rocznica zbiorowej egzekucji w Krakowie

27 maja br. Dyrektor Muzeum AK w Krakowie wziął udział w uroczystościach 80. rocznicy zbiorowej egzekucji 40 Polaków na rogu ulic: Botanicznej i Lubicz w Krakowie.

W miniony poniedziałek obchodziliśmy 80. rocznicę tragicznych wydarzeń z 27 maja 1944 roku, kiedy to Gestapo dokonało egzekucji 40 Polaków na rogu ulic Lubicz i Botanicznej w Krakowie. Wtedy to niemieccy okupanci rozstrzelali zakładników przywiezionych z więzienia przy ul. Montelupich. Wśród zamordowanych znalazł się komendant Krakowskiej Chorągwi Szarych Szeregów, kpt. hm. Edward Heil "Jerzy", a także kilku redaktorów harcerskich wydawnictw takich jak "Watra", "Czuwaj" oraz "Na ucho".

8 maja 1944 r. gestapo zjawiło się w mieszkaniu przy ul. Grzegórzeckiej 14, gdzie odbywało się zebranie redaktorów pism "Watra", "Czuwaj" i "Na ucho". Aresztowano wszystkich obecnych, w tym Jerzego Szewczyka, jego współpracowników z "Na Ucho" Stanisława Szczerbę "Linusa" i Jerzego Wirtha "Moxę" oraz komendanta Chorągwi Szarych Szeregów hm. Edwarda Heila.
W pierwszej kolejności zostali przewiezieni do siedziby Gestapo na ul. Pomorskiej w Krakowie. Po ciężkim przesłuchaniu umieszczono ich na Montelupich, a po śledztwie skazano na karę śmierci. Zostali rozstrzelani o godz. 15, 27 maja w niezabudowanej wówczas parceli u zbiegu ulic Botanicznej i Lubicz. Plutonem egzekucyjnym dowodził major Schutzpolizei Adalbert Quasbarth.

Ciała ofiar zostały przez okupanta wywiezione i po dziś dzień ich nie odnaleziono.

Obecnie miejscem opiekuje się Stowarzyszenie Szarych Szeregów, które corocznie upamiętnia tamte tragiczne wydarzenia.

27 maja 2024 r., w ramach uroczystości upamiętniających te tragiczne wydarzenia, dyrektor Muzeum Armii Krajowej, dr Jarosław Szarek, oraz przedstawiciele samorządu miasta Krakowa, wojska, harcerzy, środowisk patriotycznych i szkół złożyli znicze oraz kwiaty pod tablicami.

Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie za naszą wolność.

Tekst: K. Kordas, A. Bąk
Fot. K. Kordas

Zdjęcia


fotografii: 9, na stronach: 1
    Zmień ustawienia cookies