Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

79. rocznica śmierci płk. Narcyza Wiatra "Zawojny"

21 kwietnia 2024 r. na krakowskich plantach, pomiędzy ulicami Dominikańską i Sienną odbyła się uroczystość z okazji 79. rocznicy śmierci płk. Narcyza Wiatra ps. Zawojna. W tym miejscu znajduje się pomnik przypominający o mordzie jakim dokonali funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa na jednym z dowódców krakowskiego podziemia niepodległościowego.

W uroczystości wzięli udział: zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowe dr Mateusz Szpytma, dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filip Musiał, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz przedstawiciele Wojska Polskiego.

W imieniu dyrekcji Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" kwiaty pod pomnikiem złożył pracownik Muzeum - Karol Kordas.

Wspominając płk. Narcyza Wiatra ps. Zawojna, nie tylko oddajemy hołd jego bohaterstwu, ale także wyrażamy wdzięczność wszystkim żołnierzom, którzy oddali życie w walce o wolność naszej Ojczyzny. Niech ich poświęcenie przypomina nam o wartościach, jakimi się kierowali i za które przyszło im ponieść największą cenę.

tekst: Karol Kordas
fot.: A. Masłowska/IPN

Zmień ustawienia cookies