Prezentowane elementy umundurowania (kurtka mundurowa i furażerka) są ciekawym i rzadkim przykładem umundurowania partyzanckiego. Dla partyzanta AK najbardziej pożądanym był mundur polskiego żołnierza, ale w warunkach wojennych noszono wszystko, co było dostępne i nadawało wojskowy wygląd.
W przypadku munduru niemieckiego, ważne było też jak największe "spolonizowanie" , żeby odróżnić się od wroga. Takiej przeróbce została poddana kurtka mundurowa niemieckiego żandarma z 1939 r. Została przefarbowana z feldgrau na zielono. Na kołnierzu zostały naszyte polskie patki z ciemnogranatowego sukna, a na naramiennikach polskie oznaczenia stopnia sierżanta podchorążego; guziki niemieckie zastąpiono polskimi wz. 28. Na lewym rękawie znalazła się duża czerwona naszywka z białym orłem, wzorowana na urzędowym orle wz. 27.
Furażerka to wyrób przedwojenny, z naszytymi typowymi partyzanckimi emblematami: biało-czerwonym proporczykiem i orłem produkcji konspiracyjnej, wytłoczonym z cienkiej blachy stalowej i dość wiernie naśladującym przedwojenne orły typu furażerkowego.
Do munduru przypięty jest ryngraf z orłem podobnym do wz. 27 i wstęgą z napisem "POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ", wybity w cynku i zawieszony na mosiężnym łańcuszku. Do właściciela munduru należał też krzyżyk patriotyczny, wykonany z cienkich mosiężnych listewek. Na nim został umocowany brązowy orzeł, bardzo precyzyjnie wycięty z przedwojennej monety 1 groszowej. Na odwrocie krzyżyka wygrawerowano napis: "poch. "RYŚ" 1943 27 WOŁ. DYW. AK".
Są to zarazem jedyne informacje na temat tego partyzanta. Z dokumentacji eksponatów wiadomo jeszcze, że po zakończeniu wojny podchorąży "Ryś" walczył w szeregach podziemia antykomunistycznego. Ze względu na szczupłość danych nie da się z całą pewnością powiedzieć z jakiego okresu pochodzą poszczególne elementy opisanego munduru i kiedy przybrał ostateczną postać.
przygotowanie informacji: Piotr Rychlik