Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Kolekcja guzików  

Na ekspozycji stałej prezentowanych jest 514 eksponatów pochodzących ze zbiorów Stanisława Filusa ale nie tylko. Ogólna ilość guzików w posiadaniu Muzeum to ok. 1200 szt.

darczyńca: Rodzina Stanisława Filusa, Związek Kadetów II RP i inni
zawartość: 514 egz. ukazanych na ekspozycji
data przekazania: 2004, 2007

lista eksponatów w kolekcji

Prezentowana w Muzeum Armii Krajowej kolekcja guzików liczy 514 eksponatów. W większości są to guziki wybrane ze zbioru Stanisława Filusa. Pozostałe pochodzą z Kolekcji Związku Kadetów II RP i pomniejszych, często jednostkowych darów.

W 2004 r. Muzeum AK otrzymało kolekcję guzików zgromadzoną przez Stanisława Filusa Zbiór liczy 640 guzików, polskich i zagranicznych: wojskowych, policyjnych, straży pożarnej, pocztowych, kolejarskich, itp., oraz cywilnych (te ostatnie głownie o charakterze dekoracyjnym).

Najstarszym w zbiorze jest rosyjski guzik wojskowy, używany w okresie ok. 1830-1862; najmłodsze pochodzą z l.70. XX w. Wśród guzików polskich (lub używanych na ziemiach polskich) najstarszym jest guzik urzędnika guberni augustowskiej z l. 1837-1866.

Kolekcja zawiera też większość typów polskich guzików wojskowych od 1918 r. Szczególnie cennym eksponatem jest projekt guzika partyzanckiego, sygnowany na odwrocie "AK RZESZÓW", znany z tylko jednego egzemplarza. Wśród guzików zagranicznych najliczniej reprezentowane są Niemcy, Wielka Brytania i USA. Są też egzemplarze z odległych, egzotycznych krajów, jak np. Birma, Chiny, Egipt, RPA, Peru.

Stanisław Filus walczył w Wojnie Obronnej 1939 i dostał się do niewoli. Podczas pobytu w obozie jenieckim zaczął zbierać guziki wojskowe. Kiedy udało mu się stamtąd uciec, zabrał ze sobą zaczątek swojej kolekcji. Nie rozstawał się z nią ukrywając się po ucieczce i później, podczas służby w 106 Dywizji Piechoty AK. Po wojnie kontynuował swoją pasję. Część guzików uzyskał dzięki pomocy ambasad różnych krajów, do których zwracał się z prośbą o wzbogacenie swojej kolekcji.

Zbiór guzików z Kolekcji Związku Kadetów II RP liczy 363 szt., w większości polskich. Ok. 1/3 kolekcji to guziki zagraniczne, z Europy i USA. Trafiły do Muzeum AK razem z resztą kolekcji w 2007 r.


przygotowanie informacji: Piotr Rychlik


Lista kolekcji



Zmień ustawienia cookies