Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Kolekcja Bieżanowska  

Zawartość skrytki na broń kompanii "Łan" batalionu "Mrówka" 12 pp AK, Kraków-Bieżanów, przekazana FMHAK, a następnie Muzeum AK w 2000 r.

darczyńca: dr Stanisław Wcisło, FHMAK
zawartość: Militaria, 57 szt.
data przekazania: 2000

lista eksponatów w kolekcji

Kolekcja Bieżanowska (lub Skrytka Bieżanowska) to zbiór militariów, składający się w przeważającej mierze z broni strzeleckiej, którą podczas II wojny światowej gromadzili żołnierze kompanii "Łan" Batalionu "Mrówka" 12 Pułku Piechoty AK.

Arsenał został ukryty w 1946 roku w domu dr. Stanisława Wcisły ps. "Junak" - jednego z członków kompanii, biorącego wcześniej aktywny udział w pozyskiwaniu uzbrojenia. Pomimo działań podjętych po wojnie przez Urząd Bezpieczeństwa przeciwko żołnierzom podziemia, zawartość skrytki przez wiele lat pozostawała w ukryciu. Sam "Junak" musiał z powodu groźby aresztowania wyemigrować z kraju przez Szwecję do Kanady. Dopiero po upływie ponad półwiecza, w 1997 roku dr Wcisło otworzył skrytkę i przekazał jej zawartość na własność Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej.

Kolekcja składa się z kilkudziesięciu sztuk, na którą składa się broń strzelecka, granatniki, magazynki i części amunicji oraz zachowane części powyższych (np. lufy granatnika przeciwpancernego Panzerfaust). Wśród obiektów na szczególną uwagę zasługują egzemplarze karabinu maszynowego MG-42, stanowiące obecnie ozdobę stałej ekspozycji Muzeum.


przygotowanie informacji: Piotr Rychlik


Lista kolekcji



Zmień ustawienia cookies