Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

WYDARZENIE ODBYŁO SIĘ

Wykład o wojennych kurierach w Muzeum Armii Krajowej

W najbliższy czwartek 12 czerwca o godz. 18 w Muzeum Armii Krajowej odbędzie się wykład historyka z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem Wojciecha Szatkowskiego zatytułowany "Kurierzy tatrzańscy i beskidzcy".

Od jesieni 1939 r. przez południową granicę, głównie na Węgry, ruszyły tysiące ludzi, chcących wydostać się z okupowanego kraju. Oficerowie, podoficerowie i żołnierze starali się dotrzeć do polskiej armii powstającej we Francji. Intelektualiści, działacze polityczni, pisarze uciekali przed represjami, Żydzi przed prześladowaniami.

Większość uciekinierów prowadzili przez góry specjalni kurierzy. To oni w początkowej fazie wojny stworzyli łączność między rodzącą się w kraju konspiracją a rządem i wojskiem na emigracji, potem zaś utrzymywali ją do samego końca wojny.

Polskie Państwo Podziemne i Armia Krajowa dużo zawdzięczają tym odważnym ludziom, z których wielu straciło życie w katowniach gestapo i NKWD, więzieniach i obozach.

O ruchu kurierskim i ludziach, którzy go tworzyli w najbliższy czwartek opowie w Muzeum AK historyk z Muzeum Tatrzańskiego Wojciech Szatkowski. Badacz jest m.in. autorem głośnej monografii Goralenvolku i wielu prac dotyczących historii polskiego narciarstwa.

Bohaterami jego czwartkowej opowieści będą m.in. przewodnik górski, ratownik GOPR i "król kurierów tatrzańskich" Józef Krzeptowski oraz narciarz biegowy, trener i instruktor narciarstwa, a w czasie wojny kurier ZWZ-AK Roman Stramka.

Wykład odbędzie się w czwartek 12 czerwca o godz. 18 w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie. Wstęp wolny.


Zmień ustawienia cookies