Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

WYDARZENIE ODBYŁO SIĘ

Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę akcji specjalnej "Koppe"

11 lipca 1944 r. grupa żołnierzy z harcerskiego batalionu "Parasol" i Kedywu Okręgu Kraków AK przeprowadziła akcję specjalną, której celem był niemiecki zbrodniarz gen. Wilhelm Koppe. Zapraszamy na uroczystość związaną z 80. rocznicą tamtych wydarzeń - 13 lipca 2024 r.

Od wielu lat w uroczystościach rocznicowych, współorganizowanych przez Oddział IPN w Krakowie, spotykają się przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerskich i władz samorządowych. Uczestniczą w nich także żołnierze Wojska Polskiego, szczególnie Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, dziedziczącej tradycje batalionu "Parasol" oraz Jednostki Wojskowej NIL im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się od mszy świętej za dusze poległych i zmarłych żołnierzy batalionu "Parasol" i Kedywu Okręgu Kraków AK (kościół kapucynów, ul. Loretańskiej 11, godz. 10.30). O godz. 12.00 dalsza część uroczystości przy ul. Powiśle 2-3 (Apel Poległych, modlitwa, złożenie wiązanek pod pomnikiem i tablicą upamiętniającą akcję).

Obchodom, tak jak w latach ubiegłych, towarzyszyć będzie ekspozycja tablic edukacyjnych, przygotowanych przez Stowarzyszenie Szarych Szeregów i krakowski oddział IPN. Eksponowane będą w miejscu akcji przy ul. Powiśle do godz. 13.30. W późniejszym okresie będzie się można z nimi zapoznać w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w forcie "Jugowice" (ul. Forteczna 28).

Akcja specjalna "Koppe"

11 lipca 1944 r. żołnierze batalionu "Parasol", elitarnego oddziału Kedywu AK przeprowadzili na ulicach Krakowa jedną z najbardziej śmiałych akcji zbrojnych przeciwko niemieckiemu okupantowi. Jej celem był gen. Wilhelm Koppe, wyższy dowódca SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie, należący do głównych organizatorów terroru wobec polskiej ludności. Dowództwo Kedywu powierzyło wykonanie zadania oddziałowi dowodzonemu przez Stanisława Leopolda "Rafała", a na miejsce wykonania wyroku na niemieckim dygnitarzu wybrano róg ul. Powiśle i pl. Kossaka. Auto Koppego zdołało jednak wyminąć blokadę i Niemiec uszedł z życiem. Podczas odskoku kilku akowców poległo, odniosło rany lub dostało się w ręce Niemców, którzy zamordowali ich w więzieniu Montelupich.

Źródło informacji: IPN


Zmień ustawienia cookies