Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

WYDARZENIE ODBYŁO SIĘ

Uroczystości pogrzebowe Mariana Misiaka ps. "Anioł"


18 czerwca 2024 r. w Wadowicach odbędzie się pogrzeb Mariana Misiaka ps. "Anioł", partyzanta Batalionów Chłopskich oraz Armii Polskiej w Kraju.

Program uroczystości przewiduje: godz. 10.45 - wprowadzenie trumny do kaplicy cmentarnej na cmentarzu komunalnym przy ul. Wojska Polskiego, godz. 11.00 - msza święta, godz. 12.00 - pogrzeb.

Marian Misiak urodził się 30 grudnia 1925 r. w miejscowości Sielec w powiecie Włodzimierz Wołyński. W 1940 r. został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Dwukrotnie próbował uciec i powrócić na teren okupowanej Polski za co trafił do karnego obozu pracy. W 1944 r. został skierowany do budowy okopów nad Sanem. Dopiero stamtąd udało mu się zbiec.

Po powrocie w rodzinne strony dołączył do oddziału partyzanckiego Batalionów Chłopskich por. Mieczysława Filipczaka "Mietka". Do grupy tej należeli także jego ojciec, st. sierż. Józef Misiak "Jesion", brat Henryk oraz siostry Irena i Maria.

W styczniu 1945 r., po zajęciu tych terenów przez Armię Czerwoną, oddział BCh "Mietka" został rozwiązany. Jego członkowie wstępowali - zgodnie ze strategią przejmowania władzy w terenie przyjętą przez konspirację ruchu ludowego - w szeregi MO i UB, a także do "ludowego" WP. Marian Misiak zgłosił się do wojska. Został wysłany na front, gdzie walczył przeciwko Niemcom.

W rok po zakończeniu wojny, 2 lipca 1946 r. uciekł z bronią i dołączył do niepodległościowego oddziału partyzanckiego "Błysk" dowodzonego przez ppor. Mieczysława Kozłowskiego "Bunta". Oddział funkcjonował w ramach poakowskiej organizacji konspiracyjnej Armia Polska w Kraju. Misiak przyjął pseudonim "Anioł". Brał udział w akcjach zbrojnych.

Aresztowano go 19 sierpnia 1946 r. Przeszedł brutalne śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy UB w Wadowicach oraz Informacji Wojskowej. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie z 4 grudnia 1946 r. został skazany na śmierć.
Zamordowano go rankiem 17 stycznia 1947 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Ciało pochowano potajemnie na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Szczątki Mariana Misiaka zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w 2018 r.

Na uroczystości zapraszają dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał oraz burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Źródło: IPN


Zmień ustawienia cookies