W Makocicach położonych w gminie Proszowice 6 maja 2024 r. odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej udany zrzut czterech cichociemnych na terytorium okupowanej Polski, który miał miejsce w nocy z 14 na 15 kwietnia 1944 r.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Makocicach, gdzie zostanie odsłonięta tablica. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się także z ofertą edukacyjną Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz Instytutu Pamięci Narodowej na specjalnie przygotowanych stoiskach.
W nocy z 14 na 15 kwietnia 1944 roku miała miejsce operacja zrzutu cichociemnych o kryptonimie "Weller 11". Operacja "Weller 11" odbyła się w ramach tzw. sezonu operacyjnego o kryptonimie "Riposta". Do okupowanej Polski skoczyło czterech cichociemnych. Tymi żołnierzami Armii Krajowej w służbie specjalnej byli: ppor. cc. Bronisław Kamiński "Golf", por. cc. Józef Wątróbski "Jelito", kpt. cc. Jerzy Marian Niemczycki "Janczar" i ppor. Włodzimierz Lech "Powiślak". Operacja rozpoczęła się pod Brindisi (Włochy) z lotniska Campo Casale o godz. 19.45. Dowódcą był Staniław Daniel, nawigator załogi Halifaxa JP-180 "V" pilotowanego przez Kazimierza Szrajera i Romana Szwedowskiego. Zrzut odbył się o 23.50 na placówkę "Kura 1" pomiędzy Makocicami a Szczytnikami pod Krakowem. Wraz ze skoczkami przerzucono ponad 250 tys. dolarów w banknotach i ponad 10 tys. dolarów w złocie. Zrzucono ponadto 12 zasobników oraz kilka paczek z zaopatrzeniem. Samolot z załogą wrócił szczęśliwie do bazy o godzinie 3:45 po 8 godzinach lotu.
Na tym terenie funkcjonowała placówka odbiorcza Armii Krajowej o kryptonimie "Kura 1" funkcjonująca w ramach miechowskiego Inspektoratu AK "Maria". Żołnierze AK zabezpieczyli lądowanie skoczków oraz przejęli zasobniki i paczki z bronią, wyposażeniem, amunicją, pieniędzmi i materiałami niezbędnymi do dalszej walki w konspiracji.
Kilka tygodni po udanym zrzucie, 8 maja 1944 r., skoczkowie wraz z żołnierzami krakowskiego "Żelbetu" stoczyli walkę z Niemcami w podkrakowskim Łęgu. Polegli "Golf", "Powiślak" i "Jelito". Spośród czwórki cichociemnych ocalał jedynie "Janczar", który kontynuował walkę w strukturach AK.
Współorganizatorami uroczystości w Makocicach są Gmina Proszowice, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.