Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

WYDARZENIE ODBYŁO SIĘ

"Kobiety 44" - niezwykły spektakl w Muzeum Armii Krajowej

10 sierpnia Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. W 80. rocznicę Powstania Warszawskiego w auli Muzeum zaprezentowany zostanie spektakl "Kobiety 44" - przejmująca słowno-muzyczna opowieść o doświadczeniach kobiet w powstańczej Warszawie.

Spektakl opowiada o przeżyciach uczestniczek powstania: Anny Jakubowskiej "Paulinki“, Lidii Daniszewskiej "Lidki“, Danuty Szlachetko "Wiry“, Eleonory Galicy-Zaremby "Mai“ i Wandy Traczyk-Stawskiej "Pączka“. Tekst powstał na podstawie historycznych i fabularyzowanych świadectw z Powstania Warszawskiego oraz fragmentów książki Agnieszki Cubały "Kobiety '44. 44 prawdziwe historie kobiet w Powstańczej Warszawie".

Poruszające powstańcze świadectwa przedstawią aktorki trzech pokoleń: Ewa Dałkowska, Aleksandra Justa, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dominika Ostałowska, Karolina Brodacka i Monika Szwajnos. Wypowiadane przez nie słowa dopełni muzyka na żywo w opracowaniu i wykonaniu Mateusza Dębskiego.

Opowieściom o powstańczych przeżyciach towarzyszyć będą projekcje multimedialne, powstałe z wykorzystaniem archiwalnych nagrań. Reżyserem i autorem scenariusza spektaklu jest Dominika Ostałowska, muzykę napisał Mateusz Dębski, wizualizacje multimedialne wyreżyserował Hektor Werios. Montaż efektów wizualnych wykonał Adam Synyszyn. W rolę narratora wcieliła się Kamila Brodacka.

Udział wezmą: Dominika Ostałowska jako Anna Jakubowska "Paulinka“, Monika Szwajnos jako Lidia Daniszewska "Lidka“, Aleksandra Justa jako Danuta Szlachetko "Wira“, Ewa Dałkowska jako Eleonora Galica-Zaremba "Maja“ i Jadwiga Jankowska-Cieślak jako Wanda Traczyk-Stawska "Pączek“.

Spektakl "Kobiety 44" to wyjątkowa szansa, by spojrzeć na Powstanie Warszawskie z rzadziej eksponowanego kobiecego punktu widzenia.

Przedstawienie odbędzie się w sobotę 10 sierpnia 2024 r. o godz. 18 w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie. Wstęp wolny.

Obowiązują wejściówki do odebrania w kasie Muzeum.

Prezentacja, plik pdf >>>

**********