Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

WYDARZENIE ODBYŁO SIĘ

IV rajd "Szlakiem Kurierów Tatrzańskich"

Od 4 do 11 lipca 2024 r. odbędzie się IV edycja rajdu "Szlakiem Kurierów Tatrzańskich". Wydarzenie organizują Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" oraz Korompay Egyesület - Polsko-Węgierskie Stowarzyszenie im. Rodziny Korompayów.

Celem rajdu jest upamiętnienie kurierów tatrzańskich, którzy w latach 1939-1944 podczas okupacji niemieckiej działając w strukturach ZWZ-AK tworzyli łączność między polskim rządem na uchodźstwie a strukturami Polskiego Państwa Podziemnego na terenach okupowanych.

Z narażeniem życia przenosili pieniądze potrzebne na działalność konspiracyjną, meldunki i mikrofilmy, przeprowadzali żołnierzy Wojska Polskiego, którzy chcieli kontynuować walkę z niemieckim agresorem w odtwarzającym się Wojsku Polskim we Francji.

Program rajdu:

4 lipca - przyjazd do Krakowa, zwiedzanie Muzeum Armii Krajowej, następnie odjazd do Zakopanego

5 lipca - godz. 13.30 spotkanie pod Wielką Krokwią i wizyta w izbie pamięci Stanisława Marusarza, przejście pod budynek Muzeum w willi "Palace", odwiedziny miejsc, gdzie znajdowały się punkty kontaktowe dla kurierów, godz. 18 prelekcja w Urzędzie Gminy Kościelisko

6 lipca - Zakopane, spotkanie o godz. 7 rano pod pomnikiem kurierów tatrzańskich w Kuźnicach w Zakopanem. Stamtąd uczestnicy rajdu wyruszy niebieskim szlakiem przez Skupniów Upłaz i Karczmisko na Halę Gąsienicową, gdzie odbędzie się postój i pogadanka dotycząca kurierów. Następnie trasa powiedzie żółtym szlakiem w stronę Kasprowego Wierchu i dalej szlakiem czerwonym na szczyt Beskid (2012 m n.p.m.). Na Kasprowym Wierchu przewidziano dłuższą przerwę i pogadanki na temat szlaków. Widok na Cichą Dolinę pokaże uczestnikom, jak wyglądała trasa kurierów. Zejście nastąpi zielonym szlakiem przez Myślenickie Turnie i zakończy się pod pomnikiem w Kuźnicach. Organizatorzy zapraszają do udziału - trasa liczy zaledwie ok. 15 km. Wieczorem uczestnicy rajdu odwiedzą zakopiański Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Złożą tam kwiaty pod tablicą poświęconą kurierom oraz na grobach Wacława Felczaka, Heleny Marusarzówny, Stanisława Marusarza i Józefa Krzeptowskiego. O godz. 18 odbędzie się msza w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Kaszelewskiego 9 w intencji kurierów Polskiego Państwa Podziemnego oraz ludności cywilnej Podhala i Sądecczyzny pomordowanej w czasie okupacji niemieckiej.

7 lipca - przejazd autobusem z Zakopanego do Koszyc, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Klemensa K. Gucwy ps. "Góral", postrzelonego w 1941 r. podczas przejścia granicy słowacko-węgierskiej, pochowanego na cmentarzu wojennym w Koszycach, przejazd pociągiem z Koszyc do Budapesztu, a stamtąd do Balatonboglár

8 lipca - Balatonboglár, otwarcie wystawy pt. "Granice nadziei", prezentacja albumu pt. "Skrawek nieba. Kronika Polskiego Gimnazjum i Liceum na Węgrzech (1939-1944)", odwiedzenie miejsc związanych z przyjaźnią polsko-węgierską

9 lipca - Balatonboglár, gra terenowa dla polskiej i węgierskiej młodzieży (możliwość dołączenia osób spoza uczestników rajdu)

10 lipca - powrót do Budapesztu, przejazd do Krakowa i Warszawy

W rajdzie udział weźmie grupa młodzieży z Węgier oraz ze młodzież ze szkoły podstawowej im. Kurierów Tatrzańskich w Dzianiszu. Organizatorzy - Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" i Korompay Egyesület - Polsko-Węgierskie Stowarzyszenie im. Rodziny Korompayów - zapraszają wszystkich chętnych do udziału w rajdzie.

Sponsorem rajdu jest Wacław Felczak Alapítvány.Partnerem wydarzenia jest Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.


Zmień ustawienia cookies