W czasie zajęć uczestnicy poznają realia okupowanego Krakowa/miasta. Dowiadują się jak wyglądała codzienna rzeczywistość mieszkańców oraz konspiracyjna aktywność prowadzona na terenie miejscowości. Po zakończeniu zwiedzania i części warsztatowej uczestnicy sprawdzą zdobyte umiejętności i wiedzę na specjalnej wielkoformatowej planszy o wymiarze 50m2!
Zajęcia inauguruje wizyta na ekspozycji. Kolejna część odbędzie się sali warsztatowej, gdzie uczestnicy dowiedzą się jak wyglądała okupacja niemiecka w Polsce w czasie II wojny światowej na przykładzie Krakowa. W ich trakcie przedstawione zostaną najciekawsze informacje dotyczące wojny obronnej 1939 roku, warunków egzystencji w okupowanym mieście oraz polskiej działalności podziemnej. Jednym z elementów zajęć będzie także pokaz ekwipunku żołnierskiego. Uczestnicy poznają tajniki działalności konspiracyjnej i spróbują swoich sił w szyfrowaniu, legalizacji oraz małym sabotażu. Otrzymają m.in. reprinty numeru "Gońca Krakowskiego", który podrobiony został przez krakowskich konspiratorów. Na warsztatach prowadzący opowiedzą między innymi:
Jak wyglądało codzienne życie mieszkańców Krakowa/miasta;
Jak funkcjonował system kartkowy;
Na czym polegał niemiecki system represji;
Jak wyglądała aktywność konspiracyjna mieszkańców.
Zdobyta w czasie warsztatów wiedza i umiejętności wykorzystane zostaną w kolejnej części zajęć. Na uczestników czekać będzie bowiem gra wielkoformatowa. W trakcie rozgrywki wcielą się oni w mieszkańców miasta, których zadaniem będzie dostarczenie do lokalu tajnej przesyłki, zdobycie jak największej ilości pieniędzy i żywności, a także wykonywanie konspiracyjnych zadań.
Zajęcia dla grupy od 5 do 30 osób.
Koszt: 20 złotych od osoby.
Czas trwania: 120 minut.