Urodziła się 17 IX 1923 r. w Białym Dworze w powiecie pińskim. Od 1936 r. uczyła się w gimnazjum ss. Niepokalanek w Szymanowie koło Sochaczewa, III klasę ukończyła w u ss. Niepokalanek w Maciejowie pod Kowlem. Małą maturę zdała w 1940 r. w tajnym gimnazjum tychże sióstr w Szymanowie, tam też starała się kontynuować naukę w 1942 r. w tajnym liceum.
W 1940 r. w Warszawie została zaprzysiężona w Związku Walki Zbrojnej i była kolporterka prasy podziemnej. Od przełomu 1941/42 r. była zaangażowana w służbę warszawskiej placówki "Kadra" organizacji "Wachlarz" (dywersja na tyłach i drogach komunikacji niemieckiego frontu wschodniego), gdzie była łączniczką i kolporterką. Była kurierem III odcinka "Wachlarza" na trasie Warszawa - Brześć, konwojując żołnierzy oraz przewożąc pieniądze i dokumenty.
Od wiosny 1943 r. w Warszawie brała udział w przygotowaniach do utworzenia oddziału w Kieleckiem partyzanckiego Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Jana Piwnika ps. "Ponury". 1 IV 1943 r. otrzymała przydział do Okręgu Kielce AK, jako łączniczka "Ponurego". Gdy w VI dotarła na Kielecczyznę, poprosiła o pozostanie w oddziale jako żołnierz. Dostała przydział do 1 plutonu II Zgrupowania podporucznika Waldemara Szwieca ps. "Robot", jako amunicyjny ręcznego karabinu maszynowego.
Przeszła cały szlak bojowy II Zgrupowania. Uczestniczyła z bronią w ręku w akcjach: na niemieckie pociągi 2/3 VII pod Łączną i 12/13 VII pod Berezowem (po której awansowała na starszego szeregowca), 18 VII - 8 VIII podczas walk na Wykusie, 19/20 VIII na pociąg w Wąsoszy, 31 VIII / 1 IX w zdobyciu Końskich, 4 IX na pociąg w Wólce Plebańskiej (gdzie została ranna), 13 IX w potyczce pod Smarkowem, 16-21IX w walkach na Wykusie i 3/4 X na pociąg pod Sufragańcem.
Zmarła z ran 14 X 1943 r. w Wielkiej Wsi koło Niekłania i została pochowana w polu wraz z ppor. "Robotem" i 3 żołnierzami, niebawem przeniesiono ich na leśny cmentarz partyzancki, zaś w 1946 r. na cmentarz w Końskich.
Została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Walecznych (XII 1944).
Piotr M. Boroń
Literatura
C. Chlebowski, Cztery z tysiąca, Warszawa 1983;
C. Chlebowski, Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie, Warszawa 1988;
C. Chlebowski, Wachlarz, Warszawa 1990;
K. Kabzińska, Śniadecka Grażyna Maria [w:] Służba Polek na frontach II wojny światowej, cz. 7, Sylwetki kobiet - żołnierzy (I), red. K. Kabzińska, Toruń 2003.
Śniadecka Grażyna
Była kurierem III odcinka "Wachlarza"; otrzymała przydział do 1 plutonu II Zgrupowania ppor. Waldemara Szwieca ps. "Robot", z funkcją amunicyjnego ręcznego karabinu maszynowego; przeszła z bronią w ręku cały szlak bojowy II Zgrupowania w Kieleckiem.