fbpx

Pistolet sygnałowy wz. 1920

Ten wzór pistoletu sygnałowego należał do pierwszych konstrukcji, jakie powstały w niepodległej Polsce. W Polsce w tym czasie istniało szereg mniejszych ośrodków wytwórczych, które starały się w każdy możliwy sposób zaradzać wielkim potrzebom zbrojeniowym odrodzonego państwa, w dodatku walczącego o granice i ponownie zagrożoną niepodległość w roku 1920.

Jednym z nich były Warsztaty Dowództwa Okręgu Generalnego we Lwowie. Produkowano w nich w latach 1919-1922 kilka typów pistoletów sygnałowych. Broń to niezbyt skomplikowana i tania. Wymagała stosunkowo niewielkiego oprzyrządowania, stąd naturalne zainteresowanie ich wytwarzaniem w trudnych czasach budowy państwowości.

Prezentowany pistolet sygnałowy stanowił oryginalną konstrukcję lwowskich warsztatów. Produkowany był w dwóch odmianach – z lufą stalową i mosiężną. Eksponowany egzemplarz na wystawie stanowi tę drugą wersję. Broń wchodzi w skład tzw. skrytki zabierzowskiej – broni Oddziału Dyspozycyjnego krakowskiego Kedywu „Błyskawica”, której większa część prezentowana jest w gablocie poświęconej sabotażowi i dywersji.

Pistolet sygnałowy wz. 1920 kaliber 26 mm

nr inw. MAK/1003/M