fbpx
Wystawa plenerowa „Krakowska Konspiracja”

Wystawa plenerowa „Krakowska Konspiracja”

Wystawa plenerowa „Krakowska Konspiracja” to spacer historyczny po Krakowie, dzięki któremu można poznać najważniejsze obiekty związane z konspiracją z czasów II wojny światowej. Zespół Muzeum AK pragnie w ten sposób poszerzyć swoją misję edukacyjną i wystawienniczą, jednocześnie przybliżając Odbiorcom ważne pod względem historycznym miejsca na mapie Krakowa.

Aplikacja Explainit to osobisty audioprzewodnik, który umożliwia eksplorowanie świata historii i sztuki z poziomu własnego urządzenia multimedialnego. Muzeum AK nawiązało współpracę z twórcami aplikacji przy okazji wystawy czasowej “Stój, bo strzelam! Polskie kompanie wartownicze w Niemczech 1945-1989” – obok wybranych eksponatów znalazł się specjalny kod QR, który po zeskanowaniu udostępnia dodatkowe pliki audio do wysłuchania, poszerzając tym samym kontekst wystawy.

Wystawa plenerowa „Krakowska Konspiracja” to zbiór 32 obiektów na mapie Krakowa, które składają się na wyjątkowy spacer historyczny po miejscach ściśle związanych z wydarzeniami z okresu okupacji. Wystarczy pobrać aplikację Explainit, dostępną w sklepie Google Play i w Apple App Store, a następnie udać się w okolicę wybranego obiektu. Znalezienie się w pobliżu zaznaczonego na mapie punktu umożliwi wysłuchanie przygotowanych treści oraz obejrzenie archiwalnych fotografii.

Czy wiesz, gdzie w Krakowie działała tajna drukarnia, powielająca prasę podziemną?

Które miejsce stało się świadkiem pierwszej egzekucji wykonanej przez Niemców w zajętym Krakowie?

Jak można było awaryjnie wydostać się z lokalu w kamienicy, w którym przeprowadzano wojskowe kursy dla członków Szarych Szeregów?

Jaka była rola krakowskiej Akcji Kolejowej dla wywiadu Armii Krajowej?

Gdzie na terenie Krakowa, po zakończeniu wojny, ukryto pokaźną kolekcję broni?

Na te i inne pytania odpowie głos audioprzewodnika z aplikacji Explainit! Wśród prezentowanych lokalizacji znajdą się takie, które przybliżą nam historię działalności Karoliny Lanckorońskiej – pierwszej Polki, która uzyskała habilitację w zakresie historii sztuki, a po II wojnie światowej przekazała rodową spuściznę polskim instytucjom kultury. Wspólnie dowiemy się jaką rolę podczas okupacji pełnił Fort Krzesławice, a także które lokale w krakowskich kamienicach służyły za punkty kontaktowe i miejsca spotkań dla konspiratorów. Spacerując ulicami Krakowa, dzięki naszej wystawie plenerowej, można przenieść się w rzeczywistość okupacyjną i poznać znaczenie obiektów, których mury są świadkami pasjonującej historii sprzed blisko 80 lat.

Zapraszamy do udziału w tym niezwykłym spacerze historycznym, dostępnym z poziomu własnego telefonu! Ubierz słuchawki, wybierz lokalizację w aplikacji i ciesz się łatwym dostępem do treści. Przeniesienie się w świat krakowskiej konspiracji nigdy nie było aż tak proste!

Aplikację Explainit można pobrać poprzez zeskanowanie poniższego kodu lub samodzielne wyszukanie w sklepie Google Play i Apple App Store.

W imieniu Dyrekcji oraz całego Zespołu Muzeum AK serdecznie zapraszamy do spaceru historycznego z aplikacją!