
Wystawa “Glinik – miejsce grozy w okupowanym Krakowie”
Nowa wystawa czasowa pn. “Glinik – miejsce grozy w okupowanym Krakowie” jest dostępna dla Zwiedzających od 16 marca br. w Muzeum Armii Krajowej.
Glinik (Glinnik) to miejsce w krakowskich Przegorzałach, które zyskało niechlubną sławę w okupowanym mieście. To tam Niemcy dokonywali egzekucji więźniów, wykorzystując do tego celu gliniankę przy działającej przed wojną w tym rejonie cegielni. Ustronna lokalizacja i bliska odległość od Krakowa umożliwiała Niemcom dokonywanie w zaciszu zbrodni na więźniach, przywożonych z więzienia sądowego położonego przy ul. Senackiej 3 w Krakowie (tzw. więzienia św. Michała), a także prawdopodobnie z więzienia policji bezpieczeństwa przy ul. Montelupich 7. Egzekucje wykonywano od listopada 1939 roku do końca 1943 roku – w późniejszym okresie być może tylko sporadycznie.
Niemieckie zbrodnie z okresu okupacji w Krakowie-Przegorzałach (wówczas Krakau-Wartenberg) badane były od schyłku lat 40. ubiegłego wieku. W sprawie Glinika nie udało ustalić się początkowo zbyt wiele. Dopiero ostatnie lata przyniosły więcej informacji o szczątkach ofiar i rytuale ich grzebania. Pomimo zaawansowanych prac archeologicznych, wśród ofiar na Gliniku udało się ustalić tożsamość tylko jednej z nich – Zofii Eichenbaum z d. Kühn.
Nowa ekspozycja czasowa Muzeum AK ma na celu ukazanie i utrwalenie w pamięci zbiorowej historii tego szczególnego miejsca straceń, które wciąż kryje przed nami wiele tajemnic. Jej autorem jest dr Krzysztof Tunia z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
W imieniu Dyrekcji oraz Zespołu Muzeum AK, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej instytucji! Wystawa będzie czynna do końca 2021 roku.
Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00. W poniedziałek instytucja pozostaje nieczynna dla Zwiedzających.