Wystawa czasowa Przysposobienie Wojskowe Kobiet. Zapomniana służba dla Ojczyzny

Od 8 marca do 19 czerwca na poziomie +1 eksponowana jest wystawa czasowa Przysposobienie Wojskowe Kobiet. Zapomniana służba dla Ojczyzny stworzona przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej.

Wystawa Przysposobienie Wojskowe Kobiet. Zapomniana służba dla Ojczyzny ma za zadanie przybliżyć i odkryć przed Państwem organizacje Przysposobienia Wojskowego Kobiet. PWK  to organizacja istniejąca w okresie międzywojennym. Jej początki sięgają 1922 r. Powstała z inicjatywy kobiet, które brały udział w I wojnie światowej walcząc o niepodległość Polski w Legionach Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Ochotniczej Legii Kobiet. Były przekonane, że tylko zorganizowane i dobrze wyszkolone siły mogą oddać istotne usługi Państwu. Chciały być przygotowane na wypadek wezwania do udziału w obronie ojczyzny. PWK w przededniu II wojny światowej miało w swych szeregach ponad 47 tys. członkiń. Bardzo wiele z nich uczestniczyło w Wojnie Polskiej 1939 r. i masowo wstąpiło do służby w konspiracji. Wystawa dofinansowana przez Muzeum Historii Polski w ramach projektu Patriotyzm Jutra.

Kuratorkami wystawy były: mgr Natalia Łata, mgr Agnieszka Łuczywek-Warszewska, mgr Anna Mikulska grafika: dr Tomasz Pietrzyk – pracownicy Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.