Siwek Front Siwek. Społeczeństwo. Granica czasu.

Czym cechuje się sztuka odważna i jakie są jej oblicza? W jaki sposób artysta ukazuje widzowi dramatyzm sytuacji przedstawionej w dziele? Czy twórczość artystyczna posiada korelację z postawą moralną człowieka, który jest jej autorem? Czy niepokój może Nas czegoś nauczyć? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poszukuje wystawa „Siwek-Front-Siwek”. Pierwsza tego rodzaju wystawa w Muzeum Armii Krajowej, zestawia dwa różne sobie warsztaty i dwie wizje społeczeństwa rozdzielone granicą czasu.

Ekspozycja prac obojga artystów wpisuje się w program wystaw historyczno-artystycznych, kontynuując ciąg logiczny rozpoczęty prezentacją twórczości Stanisława Westwalewicza – żołnierza 2. Korpusu Polskiego, artysty, absolwenta krakowskiej ASP. Prace Westwalewicza ukazywały panoramy miejsc, które na swoim szlaku bojowym mijali żołnierze Andersa. Dzieła Mariana Siwka i Iwony Siwek-Front są naturalnym rozszerzeniem kontekstu o historię powojenną, docierającą do dnia dzisiejszego, a ukazującą polskie społeczeństwo – pokolenie powojenne zranione i nieufne, cierpiące, ale jednocześnie starające się odbudować świat z gruzów. I pokolenia kolejne, coraz pewniejsze siebie, swojej wartości, pielęgnujące historię, lecz nie posiadające doświadczenia wojennego, czasem skłonne do popadania w skrajności.

(Aleksander Czerniewicz, fragment tekstu kuratora wystawy)