„Powstańczy zryw w Czortkowie w 1940 roku”

Wystawa czasowa „Powstańczy zryw w Czortkowie w 1940 roku” do obejrzenia w Muzeum Armii Krajowej do końca roku.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy poświęconej zapomnianemu zrywowi, jaki miał miejsce w styczniu 1940 r. w Czortkowie w woj. Tarnopolskim. Powstańcy planowali odbicie z rąk sowietów m. in. szpitala, więzienia i stacji kolejowej, a następnie, wykradzionym pociągiem przedostanie się przez granicę w Zaleszczykach do Rumunii. Ich plan nie powiódł się – nieoczekiwanie do miasteczka nadjechał pociąg wypełniony żołnierzami Armii Czerwonej udającymi się na front. Powstańcy wycofali się, ale następnego dnia zostali aresztowani. 24 osoby zostały skazane na śmierć, kilkadziesiąt trafiło do łagrów.

Wystawa autorstwa Stanisława M. Jankowskiego pochodzi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.

Tekst: Izabela Cisek