fbpx
„Nabytki” – Nowa wystawa czasowa w Muzeum AK!

„Nabytki” – Nowa wystawa czasowa w Muzeum AK!

Rozbudowa zasobów muzealnych jest ustawowym obowiązkiem każdego muzeum. Jest to podstawowa forma ochrony dziedzictwa narodowego. Gromadzenie zbiorów muzealnych jest najczęściej niewidoczne dla szerszej publiczności. Pracownicy, począwszy od archiwistów, poprzez konserwatorów i referentów zajmują się żmudnym procesem zabezpieczenia zbiorów, ich skatalogowaniem, a następnie znalezieniem im przytulnego i bezpiecznego miejsca w muzealnym magazynie lub archiwum.

Przed Państwem wystawa wybranych nabytków, jakie Muzeum Armii Krajowej pozyskało przez ostatnie 7 lat swojej działalności. W tym czasie nasze magazyny i archiwum muzealne wzbogaciły się o 7103 nowe eksponaty. Są wśród nich obiekty małe i duże, kruche jak zastawa stołowa z niemieckiego Staatskasino w Krakowie i trwałe jak nóż używany przez oddział dywersyjny Armii Krajowej. Zbiory Muzeum Armii Krajowej przez ostatnie lata systematycznie powiększały się, a istotny przyrost nastąpił po przyłączeniu nowohuckiego Muzeum Czynu Zbrojnego jako oddziału Muzeum AK. Mają Państwo okazję jako pierwsi zapoznać się z tymi zbiorami po konserwacji i zabezpieczeniu przez nasze Muzeum.

Przed Państwem wyjątkowa wystawa, nasz autorski wybór ponad 100 obiektów, z których posiadania jesteśmy niezwykle dumni Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy pozyskiwać równie interesujące nabytki, świadczące o trudnych i skomplikowanych losach ludzi żyjących pod dwiema okupacjami.

Mateusz Gawlik