fbpx
Za nami I Fieldorfiada przez Zieloną Granicę – Szlakiem Kurierskim „Szkoła”

Za nami I Fieldorfiada przez Zieloną Granicę – Szlakiem Kurierskim „Szkoła”


I Fieldorfiada – Przez Zieloną Granicę, Szlakiem Kurierskim „Szkoła” odbyła się na terenie Gminy Raba Wyżna, dokładnie w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej przebiegał słynny szlak kurierski. Przez strzeżoną granicę przedzierali się nim polscy żołnierze pragnący wstąpić w szeregi polskich formacji wojskowych organizowanych na Zachodzie. Przemierzali go również emisariusze polskiego rządu emigracyjnego, kurierzy oraz osoby cywilne. We wrześniu 1940 r. szlakiem „Szkoła” przeszedł pułkownik piechoty, późniejszy generał Emil Fieldorf „Nil”.

Dla uczestników rajdu przygotowano grę sprawnościowo-konspiracyjną polegającą na przejściu jednej z sześciu wyznaczonych tras szlaku kurierskiego „Szkoła”. Głównym zadaniem było przekroczenie „zielonej granicy”, tak aby nie dać się zatrzymać jednemu z trzech patroli funkcjonariuszy niemieckich i słowackich. Na potrzeby Rajdu patrole graniczne zapewniła grupa rekonstrukcyjna.\

Odbył się także Apel Poległych przeprowadzony przez funkcjonariuszy Kompani Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Karpackiego Oddziału SG w Nowym Sączu oraz oddanie salwy honorowej oraz uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie znicza pamięci przy pomniku kurierów w Bukowinie-Osiedlu.

Uroczystym zakończeniem Rajdu było wręczenie Laureatom w poszczególnych kategoriach medali, pucharów oraz dyplomów. Nasza koleżanka – kustosz Muzeum AK –  Małgorzata Koszarek otrzymała medal i dyplom za pracę w Komitecie Organizacyjnym Fieldorfiady.

Przedsięwzięcie stanowiło również doskonałą okazją do prezentacji i promocji regionu, swoje stoiska przygotowali m.in.: lokalni rzemieślnicy, producenci naturalnych produktów spożywczych, Koła Gospodyń Wiejskich. Muzeum AK zorganizowało stoisko edukacyjno-promocyjne z planszową grą wielkoformatową. Chętni  zmierzyli się z przygotowanymi zadaniami.

Organizatorzy oraz uczestnicy sobotniego  wydarzenia godnie upamiętnili oraz oddali hołd  przewodnikom, emisariuszom, kurierom szlaku „Szkoła” oraz lokalnym uczestnikom walk o niepodległą Ojczyznę.

Dyrektor Muzeum AK dr Marek Lasota znalazł się w gronie członków Komitetu Honorowego Fieldorfiady, natomiast Partnerem Wydarzenia była Fundacja Muzeum Historii Armii Krajowej
w Krakowie.