Wystawa plenerowa z okazji 80-lecia powstania Armii Krajowej

29 sierpnia br. o godzinie 16.00 w Parku im. dra Henryka Jordana odbędzie się uroczyste otwarcie nowej wystawy plenerowej Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, stworzonej z okazji 80-lecia powstania Armii Krajowej. Wystawa przyjmie formę komiksu pn. „Poganowie. Rodzeństwo w konspiracji”, prezentowanego na kubikach ekspozycyjnych w wersji polskiej i angielskiej. Plansze wystawiennicze będzie można zobaczyć w popularnych parkach i miejscach wypoczynku na terenie miasta.

Tematyka komiksu jest ściśle związana z 80. rocznicą powstania oddziału dyspozycyjnego krakowskiego Kedywu AK „Błyskawica”, będącego ważną częścią lokalnej historii Krakowa podczas II wojny światowej. Jego zaczątkiem była działalność konspiracyjna zabierzowskiej rodziny Poganów, którzy pracując w niemieckich warsztatach na terenie miasta, gromadzili broń wykradaną okupantowi. Z czasem oddział rozrósł się i przybrał swoją nazwę od pseudonimu jednego z braci – Mieczysława. Od połowy 1943 r., „Błyskawica” rozwinęła działalność partyzancką w okolicach Krakowa i obok innych oddziałów krakowskiego Kedywu – „Gromu”, „Skoku” i „Huraganu” – stała się częścią składową powstałego w czerwcu 1944 r. Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego AK „Skała”. Wielu „Skałowców” było krakowiankami i krakowianami. Historia obu oddziałów to nieodzowna część dziejów okupacyjnych i powojennych Krakowa, o którą trzeba na nowo zadbać i tym samym uchronić ją od zapomnienia.

Celem wystawy jest przybliżenie mieszkańcom Krakowa momentu powstania „Błyskawicy” przez pryzmat opowieści o rodzeństwie zaangażowanym w walkę o niepodległość Polski, walkę prowadzoną przez młodych ludzi, połączonych nie tylko więzami rodzinnymi, ale także służbą w Armii Krajowej. Na kubikach ekspozycyjnych zostanie zaprezentowany fragment komiksu, którego całość będzie można zakupić w formie papierowej w Muzeum. Wystawa zostanie umiejscowiona w rotacyjnych terminach i lokalizacjach na terenie Krakowa:

• 29.08-05.09.2022 r. w Parku im. dra H. Jordana,
  • 05-12.09.2022 r. w Parku Krowoderskim,
  • 12-19.09.2022 r. w Parku Anny i Erazma Jerzmanowskich,
  • 19-26.09.2022 r. przy Zalewie Nowohuckim.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tą ważną częścią lokalnej historii Krakowa z czasów II wojny światowej!

Partnerami medialnymi wystawy są TVP3 Kraków, Radio Kraków oraz Dziennik Polski.