fbpx
Nowe obiekty wystawy plenerowej „Krakowska Konspiracja”

Nowe obiekty wystawy plenerowej „Krakowska Konspiracja”


Gdzie w Krakowie działała tajna drukarnia, powielająca prasę podziemną?

Które miejsce stało się świadkiem pierwszej egzekucji wykonanej przez Niemców w zajętym Krakowie?

Jak można było awaryjnie wydostać się z lokalu w kamienicy, w którym przeprowadzano wojskowe kursy dla członków Szarych Szeregów?

Jaka była rola krakowskiej Akcji Kolejowej dla wywiadu Armii Krajowej?

Gdzie na terenie Krakowa, po zakończeniu wojny, ukryto pokaźną kolekcję broni?

 

Nowe obiekty wystawy plenerowej „Krakowska Konspiracja” są już dostępne w aplikacji Explainit! To 15 dodatkowych miejsc, związanych z czasami okupacji, z których dowiecie się w jaki sposób działały konspiracyjne struktury na terenie Krakowa i nie tylko!

Aplikacja Explainit to osobisty audioprzewodnik, który umożliwia eksplorowanie świata historii i architektury z poziomu własnego urządzenia multimedialnego. Wystarczy pobrać aplikację Explainit, dostępną bezpłatnie w sklepie Google Play i Apple App Store, a następnie udać się w okolicę wybranego obiektu. Znalezienie się w pobliżu zaznaczonego na mapie punktu umożliwi wysłuchanie przygotowanych treści oraz obejrzenie archiwalnych fotografii.

Wśród prezentowanych lokalizacji znajdą się takie, które przybliżą nam historię działalności Karoliny Lanckorońskiej – pierwszej Polki, która uzyskała habilitację w zakresie historii sztuki, a po II wojnie światowej przekazała rodową spuściznę polskim instytucjom kultury. Wspólnie dowiemy się jaką rolę podczas okupacji pełnił Fort Krzesławice, a także które lokale w krakowskich kamienicach służyły za punkty kontaktowe i miejsca spotkań dla konspiratorów. Spacerując ulicami Krakowa, dzięki naszej wystawie plenerowej, można przenieść się w rzeczywistość okupacyjną i poznać znaczenie obiektów, których mury są świadkami pasjonującej historii sprzed blisko 80 lat.

Zapraszamy do udziału w tym niezwykłym spacerze historycznym, dostępnym z poziomu własnego telefonu! Ubierz słuchawki, wybierz lokalizację w aplikacji i ciesz się łatwym dostępem do treści. Przeniesienie się w świat krakowskiej konspiracji nigdy nie było aż tak proste!

Aplikację Explainit można pobrać poprzez zeskanowanie poniższego kodu lub samodzielne wyszukanie w sklepie Google Play i Apple App Store.

Kod QR do zeskanowania i pobrania aplikacji.

 

Plakat promujący wystawę. Umieszczono na nim archiwalną lecz koloryzowaną fotografię skrzyżowania ulicy Starowiślnej z ulica Gertrudy z widokiem na krakowski Kościół Mariacki. Pośrodku zdjęcia iluminacja rozdartej przebitej kartki z umieszczonym pośrodku tytułem "Krakowska konspiracja". Na dole plakatu kod QR oraz logo explain it.