Wystawa „Gen. bryg. Tadeusz Bieńkowicz Rączy Żołnierz Niepokonany”

W najbliższą niedzielę o godzinie 11.00 na auli Muzeum AK odbędzie się otwarcie wystawy czasowej „Gen. bryg. Tadeusz Bieńkowicz Rączy Żołnierz Niepokonany” poświęconej postaci Tadeusza Bieńkowicza  „Rączy”, kawalera Orderu Virtuti Militari żołnierza zgrupowania „Krysi” w 77 pp. AK, który w brawurowej akcji dokonał odbicia więźniów w Lidzie. Wystawa składa się z 24 wielkoformatowych plansz, ukazujących szlak bojowy i życie Generała, żołnierza, który swoje życie poświęcił służbie dla ojczyzny. Generał Bieńkowicz był aktywnym świadkiem historii, który w sposób piękny i interesujący opowiadał o swoich doświadczeniach znajdując odbiorców szczególnie wśród młodych ludzi.

Na wernisażu wystawy obecni będą osoby zaprzyjaźnione z Generałem – Artur Rosner, autor książki Tadeusz Bieńkowicz „Rączy”  oraz kustosz Muzeum AK Piotr Makuła.

Wystawa objęta została patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie oraz Programu „Niepodległa”. Patronatem medialnym ekspozycji i wydarzenia jest TVP Historia.

Ekspozycja powstała przy współpracy Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach 10.00-17.00 od 14 do 21 listopada
w siedzibie Muzeum, na poziomie +1 w cenie biletu wstępu.