Wystawa czasowa “Glinik – miejsce grozy w okupowanym Krakowie” dostępna od 16 marca!

Nowa wystawa czasowa pn. “Glinik – miejsce grozy w okupowanym Krakowie” będzie dostępna dla Zwiedzających od 16 marca br. (wtorek) w Muzeum Armii Krajowej.

Glinik (Glinnik) to miejsce w krakowskich Przegorzałach, które zyskało niechlubną sławę w okupowanym mieście. To tam Niemcy dokonywali egzekucji więźniów, wykorzystując do tego celu gliniankę przy działającej przed wojną w tym rejonie cegielni. Ustronna lokalizacja i bliska odległość od Krakowa umożliwiała Niemcom dokonywanie w zaciszu zbrodni na więźniach, przywożonych z więzienia sądowego położonego przy ul. Senackiej 3 w Krakowie (tzw. więzienia św. Michała), a także prawdopodobnie z więzienia policji bezpieczeństwa przy ul. Montelupich 7. Egzekucje wykonywano od listopada 1939 roku do końca 1943 roku – w późniejszym okresie być może tylko sporadycznie.

Niemieckie zbrodnie z okresu okupacji w Krakowie-Przegorzałach (wówczas Krakau-Wartenberg) badane były od schyłku lat 40. ubiegłego wieku. W sprawie Glinika nie udało ustalić się początkowo zbyt wiele. Dopiero ostatnie lata przyniosły więcej informacji o szczątkach ofiar i rytuale ich grzebania. Pomimo zaawansowanych prac archeologicznych, wśród ofiar na Gliniku udało się ustalić tożsamość tylko jednej z nich – Zofii Eichenbaum z d. Kühn.

Nowa ekspozycja czasowa Muzeum AK ma na celu ukazanie i utrwalenie w pamięci zbiorowej historii tego szczególnego miejsca straceń, które wciąż kryje przed nami wiele tajemnic. Autorem wystawy jest dr Krzysztof Tunia. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych, aby być na bieżąco i dowiedzieć się więcej o wystawie.

W imieniu Dyrekcji oraz Zespołu Muzeum AK, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej instytucji! Wystawa będzie czynna do końca 2021 roku.

Muzeum jest czynne we wtorki, piątki i weekendy od 11.00 do 18.00 (przerwa techniczna 13.00-14.00).

cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys