fbpx
Wystawa czasowa „Glinik – miejsce grozy w okupowanym Krakowie”

Wystawa czasowa „Glinik – miejsce grozy w okupowanym Krakowie”


Nowa wystawa czasowa pn. „Glinik – miejsce grozy w okupowanym Krakowie” jest dostępna dla Zwiedzających od 16 marca br. w Muzeum Armii Krajowej.

Glinik (Glinnik) to miejsce w krakowskich Przegorzałach, które zyskało niechlubną sławę w okupowanym mieście. To tam Niemcy dokonywali egzekucji więźniów, wykorzystując do tego celu gliniankę przy działającej przed wojną w tym rejonie cegielni. Ustronna lokalizacja i bliska odległość od Krakowa umożliwiała Niemcom dokonywanie w zaciszu zbrodni na więźniach, przywożonych z więzienia sądowego położonego przy ul. Senackiej 3 w Krakowie (tzw. więzienia św. Michała), a także prawdopodobnie z więzienia policji bezpieczeństwa przy ul. Montelupich 7. Egzekucje wykonywano od listopada 1939 roku do końca 1943 roku – w późniejszym okresie być może tylko sporadycznie.

Niemieckie zbrodnie z okresu okupacji w Krakowie-Przegorzałach (wówczas Krakau-Wartenberg) badane były od schyłku lat 40. ubiegłego wieku. W sprawie Glinika nie udało ustalić się początkowo zbyt wiele. Dopiero ostatnie lata przyniosły więcej informacji o szczątkach ofiar i rytuale ich grzebania. Pomimo zaawansowanych prac archeologicznych, wśród ofiar na Gliniku udało się ustalić tożsamość tylko jednej z nich – Zofii Eichenbaum z d. Kühn.

Nowa ekspozycja czasowa Muzeum AK ma na celu ukazanie i utrwalenie w pamięci zbiorowej historii tego szczególnego miejsca straceń, które wciąż kryje przed nami wiele tajemnic. Autorem wystawy jest dr Krzysztof Tunia. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych, aby być na bieżąco i dowiedzieć się więcej o wystawie.

Wystawa będzie czynna do 4 sierpnia 2022 roku.

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00. W poniedziałek instytucja pozostaje nieczynna dla Zwiedzających.