Wyróżnienie, nadane Muzeum AK przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w konkursie „Lider dostępności” 27.04.2017 r.

Celem konkursu Lider dostępności jest promowanie najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, które uwzględniają potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami. Muzeum AK mieści się w ponad stuletnim magazynie zaopatrzenia, wybudowanym na potrzeby Twierdzy Kraków. Dzięki przebudowie, zrealizowanej w latach 2009 – 2012, budynek zyskał wygodne windy, podjazdy oraz szerokie przejścia. Trudna, powojskowa przestrzeń, zmieniła się w przyjazną przestrzeń wystawienniczą.

Kapituła nagrody orzekła, że inwestycja przy ul. Wita Stwosza 12 pokazuje, jak łączyć walory obiektu zabytkowego oraz nowe trendy w muzealnictwie, z potrzebami różnych grup odbiorców.

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie Lider dostępności odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie 27 kwietnia 2017 r. Prezydent RP Andrzej Duda nie tylko wręczył wyróżnienia, ale również objął przedsięwzięcie patronatem. Wyróżnienie w imieniu Muzeum AK odebrała Joanna Mrowiec -zastępca dyrektora, która podziękowała projektantom przebudowy, ale także niepełnosprawnym, zdeterminowanym, aby normalnie funkcjonować.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że w życiu przeciętnego, sprawnego człowieka są elementy niezauważalne i dlatego tak wiele niedoskonałości jest w naszym świecie. Podziękował za dostrzeganie problemu dostępności przestrzeni architektonicznej dla różnych grup odbiorców i podkreślił, że przyznane nagrody świadczą o wielkości.

Była to druga edycja konkursu, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Integracja oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich.

Wyróżnienie w konkursie Lider dostępności, w kategorii obiekt zabytkowy, ukazuje rozwój i modernizację, jakie przeszedł zabytkowy budynek naszej Instytucji na przestrzeni 20 lat, od momentu powołania Muzeum AK.