fbpx
Rok 2019 dobiega końca

Rok 2019 dobiega końca


Za nami kolejny bardzo pracowity rok, który upłynął pod znakiem intensywnych przemian. Muzeum AK, a szczególnie jego strona wizualna bardzo się zmieniły – zyskaliśmy nowy logotyp oraz witrynę internetową, która znacząco ułatwiła odwiedzającym pozyskanie informacji dotyczących pracy naszego Zespołu. W murach Muzeum odbywały się podniosłe wydarzenia, inicjatywy edukacyjne, projekcje filmowe i koncerty.

W przestrzeniach Muzeum eksponowaliśmy 7 wystaw czasowych, a opracowana przez Dział Wystaw ekspozycja Zaczęło się w Krakowie… Pierwsze lata konspiracji – w dwóch odsłonach – finansowanej ze środków Gminy Miejskiej Krakowa plenerowej oraz stacjonarnej, zdobyły uznanie u mieszkańców miasta i turystów.

Znacząco powiększyła się także kolekcja eksponatów pozyskanych przez Muzeum – 549 obiektów, to z całą pewnością wynik, który jest dla nas powodem do dumy. Pośród nich znalazły się również obiekty pozyskane dzięki środkom ze specjalnego funduszu z Gminy Miejskiej Kraków:  archiwalia oraz pamiątki dotyczące ostatniego komendanta Narodowych Sil Zbrojnych Stanisława Kasznicy, jego żony Reginy i córki Zofii oraz rodziny Mazurowskich, album dotyczący 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, zawierający fotografie z lat 1921-1929, pamiątki po lotniku Józefie Chodyrze, działającym w 301 Dywizjonie Bombowym „Ziemi Pomorskiej” i biorącym udział w lotach zrzutowych na teren okupowanej Polski, pilotka Przemysława Bystrzyckiego ps. „Grzbiet”, „Kreda” – Cichociemnego i dowódcy tajnej radiostacji 1 Pułku Piechoty Strzelców Podhalańskich AK, nóż oddziałów dywersyjnych AK wykonany w 1943 lub  1944 roku w konspiracyjnej Montowni nr 5 na zlecenie „Ubezpieczalni” w Krakowie oraz mundur funkcjonariusza Granatowej Policji z Dystryktu Warszawskiego.

Największym wyzwaniem dla całego Zespołu Muzeum AK była organizacja obchodów upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 7 września 2019 r. na placu Jana Pawła II w Wadowicach odbyło się wydarzenie historyczno-muzyczne w ramach projektu Dotknij Historii, finansowanego ze środków z budżetu Województwa Małopolskiego. Zespół Muzeum AK zaprezentował swoją działalność edukacyjną, grupy rekonstruktorskie pokazały uzbrojenie, a późnym popołudniem odbył się koncert Pieśni miłości i wojny, podczas którego w pięknych aranżacjach wykonane zostały najpopularniejsze utwory okresu międzywojennego oraz II wojny światowej.

Realizacji całego projektu trwającego 27 lipca do 29 grudnia towarzyszyły wyjazdy plenerowe pracowników Muzeum oraz rekonstruktorów historycznych, którzy w małopolskich miejscowościach upamiętniali tradycję lokalnych wydarzeń historycznych z okresu II wojny światowej, w ramach których odwiedziliśmy m.in.: Dobrą koło Limanowej, Dzielec, Trzebinię, Sidzinę oraz Szczawę.

W 2019 r. zrealizowaliśmy 2 projekty edukacyjne – Na historycznym szlAKu Letnie warsztaty edukacyjne oraz Hack’AK – sieć konspiracji, które spotkały się z wielkim zainteresowaniem dzieci i młodzieży, a Edukatorzy Muzeum przeprowadzili 23 zajęcia edukacyjne,  w których wzięło udział 241 uczestników.

Pracownicy Działu Historycznego przemierzyli tysiące kilometrów w poszukiwaniu interesujących ich materiałów, które wzbogacą badania naukowe na temat Armii Krajowej, a w szczególności staną się cennym materiałem, wykorzystanym do stworzenia publikacji naukowych. Dzięki odbytym kwerendom w archiwach krajowych i zagranicznych, powstała wciąż rozbudowywana Baza Żołnierzy Kresowych, umożliwiająca szybki dostęp do biogramów walczących, częstokroć kompletnie nieznanych szerszemu gronu odbiorców.

Nie zapominamy również o codziennym wysiłku wszystkich pracowników pozostałych działów Muzeum AK, których praca mimo, że niewidoczna na pierwszy rzut oka, przyczyniła się w znaczny sposób do sukcesów instytucji.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszej instytucji i śledzenia wydarzeń na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Informujemy, że Muzeum będzie zamknięte w dniu 1 stycznia 2020 roku. Składamy również najserdeczniejsze, noworoczne życzenia!