fbpx
„Polska w brytyjskiej strategii wspierania ruchu oporu. Historia Sekcji Polskiej Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE)”: spotkanie z autorami książki

„Polska w brytyjskiej strategii wspierania ruchu oporu. Historia Sekcji Polskiej Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE)”: spotkanie z autorami książki


26 października 2022 w naszym muzeum odbędzie się spotkanie z prof. dr hab. Jackiem Tebinką i dr hab. Anną Zapalec , prof. UP, autorami książki pt.: „Polska w brytyjskiej strategii wspierania ruchu oporu. Historia Sekcji Polskiej Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE)”.

Książka jest studium o jednym z najsłabiej zbadanych problemów dotyczących dziejów Polski w II wojnie światowej i relacji polsko-brytyjskich. Szeroko ukazano w niej uwarunkowania i miejsce Polski w brytyjskich planach strategicznych w latach 1939-1945 oraz scharakteryzowano genezę i kontakty polsko-brytyjskie w zakresie wspierania Polskiego Państwa Podziemnego. Praca przynosi także nowe ustalenia dotyczące sfery polityki Wielkiej Brytanii wobec sprawy polskiej, w tym m.in. Katynia, konferencji jałtańskiej i prób wykorzystania SOE przez Winstona Churchilla do usunięcia rządu Tomasza Arciszewskiego. Monografia opiera się na źródłach, które do tej pory pozostawały tajne.

Prof. dr hab. Jacek Tebinka to historyk i politolog, kierownikiem Zakładu Myśli Politycznej i Historii Najnowszej Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Przedmiotem jego zainteresowań są stosunki polsko-brytyjskie w XX wieku, rola służ specjalnych w dyplomacji oraz historia zimnej wojny. Jest autorem następujących pozycji:  Wielka Brytania Dotrzyma Lojalnie swojego słowa. Winston S. Churchill a Polska, Uzależnienie czy suwerenność? Odwilż październikowa w dyplomacji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej 1956-1961, Nadzieje i rozczarowania Polityki Wielkiej Brytanii wobec Polski 1956-1970.

Anna Zapalec to historyczka, dr hab., profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Pracuje w Katedrze Historii Najnowszej Instytutu Historii i Archiwistyki UP. Specjalizuje się w badaniach nad historią II wojny światowej, zwłaszcza w kontekście dziejów Polski. Opublikowała wiele artykułów dotyczących represji i zbrodni w okresie II wojny światowej oraz ostatnio rozdział pt. „Powiat Złoczów” w książce Dalej jest noc. Los Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. Jest autorką książek : Ziemia Tarnopolska w okresie pierwszej okupacji sowieckiej (1939-1941), Druga Strona Sojuszu. Żołnierze brytyjscy w Polsce w czasie II wojny światowej.

W dyskusji na temat książki weźmie udział prof. dr hab. Grzegorz Mazur. To historyk i badacz dziejów Polskiego Państwa Podziemnego, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorem następujących publikacji: „Biuro Informacji i Propagandy AK 1939–45”,  „Pokucie w latach II wojny światowej”, „Życie polityczne polskiego Lwowa 1918–1939” oraz współautorem prac: „Konspiracja lwowska 1939–1944. Słownik biograficzny”, „Kto był kim w II Rzeczypospolitej?”, „Wojna i okupacja na Podkarpaciu i Podhalu”, „Kronika 2350 dni wojny i okupacji Lwowa”. Publikował także w kwartalniku emigracyjnym „Zeszyty Historyczne”.

Spotkanie jest dostępne dla wszystkich chętnych, bez rezerwacji.

Partnerem tego wydarzenia jest Wydawnictwo Neriton.