Podpisanie umowy na rewaloryzację budynku Muzeum AK 06.07. 2009 r.

6 lipca 2009 roku podpisano umowę na rewaloryzację gmachu Muzeum Amii Krajowej przy ulicy Wita Stwosza 12, rozpoczynając tym samym inwestycję modernizacyjną, która doprowadziła do obecnego wyglądu budynku. Zakończona została w 2011 roku.

Dzięki rewaloryzacji i modernizacji z lat 2009-2011, Muzeum AK może pełnić swoją misję w zabytkowym gmachu, łączącym walory historyczne z nowoczesnymi standardami. Wynika ona ze statutu Instytucji i polega na upowszechnianiu wiedzy w zakresie historii XX wieku. Dotyczy to głównie zagadnień, poświęconych walce Polaków w trakcie II wojny światowej oraz okupacji terytorium II Rzeczypospolitej, działalności struktur Polskiego Państwa Podziemnego, szczególnie jej siły zbrojnej – Armii Krajowej. Zespół pracowników Muzeum prowadzi swoją działalność na płaszczyźnie: edukacyjnej, wystawienniczej, naukowej, wydawniczej i informacyjnej oraz promocyjnej, upamiętnia również osoby, które wpisały się w nurt walki niepodległościowej oraz przyczyniły się do odbudowy naszej ojczyzny.

Powierzchnia budynku do zagospodarowania objęła 6500 m², co pozwoliło na ulokowanie nowej wystawy w przestrzeni ekspozycyjnej na trzech kondygnacjach – uroczyste otwarcie miało miejsce 27 września 2012 r. Ekspozycja oferuje zwiedzającym niepowtarzalną sposobność obcowania z historią zarówno przez pryzmat bogatego zbioru, liczącego setki eksponatów – często unikatowych – będących w duże mierze pamiątkami z czasów wojny, wielkogabarytowych replik broni i sprzętu wojskowego, jak też przez możliwość skorzystania z szerokiej gamy urządzeń multimedialnych.