fbpx
Odszedł od nas kolejny Cichociemny

Odszedł od nas kolejny Cichociemny


Z opóźnieniem dotarła do nas ta smutna informacja. Odszedł kolejny Cichociemny. 9 czerwca 2014 roku zmarł w Sun City West w stanie Arizona kapitan Edmund Marynowski ps. „Sejm”.
Edmund Marynowski urodził się w Warszawie, 16 listopada 1912 roku. W 1933 roku zdał maturę ukończywszy Państwową Szkołę Techniczną z Wydziałem Lotniczym i Samochodowym w Warszawie. Odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim (1933-1934). Pracował w Instytucie Badań Technicznych Lotnictwa.

Po ewakuacji Instytutu przekroczył granicę polsko-rumuńską 17 września 1939 roku. Intermowany w Rumunii, w styczniu 1940 roku znalazł się we Francji, gdzie został skierowany do Polskich Sił Powietrznych. W czerwcu 1940 roku dostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie został przydzielony do obsady Polskiej Szkoły Pilotów. Zgłosił się do służby w kraju. Po konspiracyjnym przeszkoleniu w zakresie lotnictwa został zaprzysiężony 15 grudnia 1943 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza i przeniesiony do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech. Zrzutu dokonano w nocy z 27 na 28 kwietnia 1944 roku. Dostał przydział do „Bazy Lotniczej” Obszaru Warszawskiego AK na stanowisko oficera nadzoru technicznego, później dodatkowo był oficerem ds. zleceń dowódcy bazy.
W czasie powstania warszawskiego walczył jako oficer kompanii „Bazy” Batalionu „Piorun”, a następnie był zastępcą dowódcy 2 kompanii lotniczej „Jura” tego batalionu.
Po powstaniu dostał się do niewoli niemieckiej.
25 czerwca 1945 roku przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie początkowo osiedlił się. W 1948 roku jego rodzina przeniosła się do Kanady. Obywatelem Stanów Zjednoczonych Edmund Marynowski został w 1960 roku, do 2008 roku mieszkał w Casper Wyoming w USA.
Odznaczony między innymi: Krzyżem Walecznych (4 razy), Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Wojska oraz Air Crew Europe Star (Gwiazda Załóg Lotniczych Europy).
Małgorzata Janiec