fbpx
„Niezłomni / historie wyklęte” – nasza wystawa podróżuje po Polsce

„Niezłomni / historie wyklęte” – nasza wystawa podróżuje po Polsce


„Niezłomni / historie wyklęte” to tytuł wystawy, która miała swój wernisaż 24 lutego 2015 roku. Od tego czasu podróżuje po Polsce.

Wystawa przez kilka miesięcy była jedną z głównych atrakcji naszego Muzeum, by następnie wyruszyć w Polskę. Inaugurację wystawy poprzedziła akcja, która polegała na prezentacji w wybranych miejscach Krakowa sylwetek żołnierzy, bez informacji, że będą oni częścią ekspozycji o żołnierzach Niezłomnych i Wyklętych. Na samej wystawie prezentowane są archiwalne zdjęcia, dokumenty, broń i pamiątki osobiste po żołnierzach. Część z nich pochodzi ze zbiórki pamiątek „Odkrywamy Niezłomnych”, którą Muzeum ogłosiło w na początku 2015 roku.

W ten sposób na ekspozycję trafiła pluszowa małpka wykonana w przywięziennej fabryce zabawek, którą w dowód sympatii podczas pobytu w więzieniu otrzymała Hanna Wysocka „Perełka” , łączniczka krakowskich struktur WiN. Jest też wzruszająca korespondencja z rodziną żołnierza WiN, działacza brygad wywiadowczych Miłosława Bojdeckiego, skazanego w 1947 r. na 13 lat więzienia. Syn Marek pisał: „Kochany tatusiu na imieniny posyłam Ci dużo całusków i życzę abyś prędko wrócił do swoich synków”.

Wśród ciekawych eksponatów, które znalazły się na wystawie była także oryginalna kenkarta żołnierza WiN z Rzeszowszczyzny Stanisława Leśki oraz fałszywy dokument z kompletem pieczęci wystawiony in blanco, a sporządzony przez rzeszowską komórkę legalizacyjną AK na przełomie 1944/45 r. W razie zagrożenia można było do dokumentu wpisać dane osobowe. , czy pas majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, jednego z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych.

Kuratorzy wystawy: Piotr Makuła i Mateusz Świercz, przypomnieli historię i działania WiN oraz metody, po jakie sięgała propaganda, by zwalczać podziemie niepodległościowe, choćby poprzez tzw. literaturę „utrwalaczową”, czyli książki, w których szkalowano Wyklętych. Grafika oraz aranżacja przestrzeni oryginalnej wystawy w naszych przestrzeniach wykonała Pani Anna Siermontowskiej – Czai. Oprawę wystawy, czyli portrety Żołnierzy Wyklętych wykonane metodą graffiti przez Dariusza Paczkowskiego.

Wystawa „Niezłomni / historie wyklęte” zdążyła już odwiedzić kilka miejsc w Polsce, między innymi: Kielce, Jaworzno, Gorlice i Szerzyny. W dalszym ciągu można ją wypożyczać.