fbpx
Muzeum AK otwarte od 4 maja! Regulamin zwiedzania.

Muzeum AK otwarte od 4 maja! Regulamin zwiedzania.


Z radością informujemy, że od 4 maja br., z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego, Muzeum Armii Krajowej będzie ponownie czynne dla Zwiedzających.

Zapraszamy we wtorki, piątki, soboty i niedziele w godzinach 11.00-18.00 (z wyłączeniem godziny między 13.00 a 14.00 na przerwę techniczną). Niedziela pozostaje dniem bezpłatnego wejścia do Muzeum. Cennik biletów można znaleźć po kliknięciu tutaj.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej dwupoziomowej ekspozycji stałej, poświęconej zagadnieniom Polskiego Państwa Podziemnego i jego siły zbrojnej – Armii Krajowej. Poprzez zestawienie setek dokumentów, fotografii oraz osobistych pamiątek z lat wojny, ukazujemy realia życia codziennego pod okupacją niemiecką i sowiecką, a także fenomen i zakres działania żołnierzy AK.

Na drugim piętrze prezentujemy dwie wystawy czasowe, dostępne do końca 2021 roku. Wystawa czasowa „Stój, bo strzelam! Polskie kompanie wartownicze w Niemczech 1945-1989” przedstawia historię polskich oddziałów wartowniczych, wspomagających armię amerykańską na terenie okupowanych Niemiec. Polscy wartownicy stali na straży porządku w dawnych obozach koncentracyjnych oraz pilnowali osób skazywanych w procesie w Norymberdze, mierząc się niejednokrotnie oko w oko ze swoją traumatyczną przeszłością. Na wystawie prezentowane są pamiątki po wartownikach, dokumentujące i poświadczające ich warunki życia oraz przebieg służby: sprzęt, mundury, dokumenty osobiste oraz kilkadziesiąt tematycznych fotografii.

Wystawa czasowa „Glinik – miejsce grozy w okupowanym Krakowie” opowiada z kolei historię miejsca położonego w krakowskich Przegorzałach, gdzie podczas okupacji Niemcy przeprowadzali egzekucje na więźniach. Ustronna okolica i bliska odległość od Krakowa umożliwiała im dokonywanie w zaciszu zbrodni. Na wystawie prezentowane są rezultaty dotychczasowych badań archeologicznych oraz znalezione przedmioty należące do ofiar.

Ponadto, pragniemy przedstawić również propozycję naszej wystawy plenerowej pn. „Krakowska Konspiracja”. Jest to spacer historyczny po Krakowie, na który składa się 17 miejsc, związanych z wydarzeniami z okresu okupacji. Aby poznać treść wystawy, wystarczy pobrać darmową aplikację Explainit (dostępną w sklepie Google Play i App Store), a następnie z poziomu własnego telefonu odtworzyć dedykowane treści audio w pobliżu konkretnych obiektów. Jest to świetna opcja zwiedzania i doświadczania historii w realiach pandemicznej rzeczywistości. Załączamy również link do materiału promocyjnego wystawy: https://youtu.be/88CL4cg11F0

Jednocześnie informujemy, że każdy Zwiedzający przed wejściem na wystawy ma obowiązek zapoznać się z aktualnym regulaminem zwiedzania. W postaci poniższych grafik przedstawiamy jego najważniejsze punkty.

Bardzo cieszymy, że możemy znów gościć Państwa w naszych murach. Zapraszamy!


cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys