fbpx
Maturzyści z Chicago z wizytą w Muzeum Armii Krajowej

Maturzyści z Chicago z wizytą w Muzeum Armii Krajowej


Maturzyści na co dzień uczą się w polskich szkołach w Chicago i na przedmieściach. Kilka dni temu przyjechali z USA do Polski, by zwiedzić Ojczyznę swoich pradziadków, dziadków i rodziców. Dla większości z nich to pierwsza wizyta w Polsce, ale Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, które skupia ponad 50 Polskich szkół w Chicago i stanie Illinois co roku organizuje podobną wycieczkę
– Jest bardzo dużo chętnych na takie wyjazdy. To nasza tradycja i mam nadzieję, że się nie zmieni – mówi Pani Urszula Gawlik, wiceprezes Związku Nauczycieli Polskich w Ameryce. – To ważne, by Polacy mieszkający w USA mogli choć raz w życiu przyjechać do Polski.
– Chcemy, by nasi uczniowie znali Polskę nie tylko z książek i opowieści, chcemy, by zobaczyli ten piękny kraj i wszystkie miejsca ważne dla Polaków – podkreśla Halina Żur, dyrektor Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza w Chicago w Romeoville, na przedmieściach Chicago. – Bardzo się cieszę, że jesteśmy w Muzeum Armii Krajowej. Będzie to punkt obowiązkowy każdej naszej wycieczki.
Na wycieczkę do Polski przyjechali uczniowie z 4 szkół:
– Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki w Chicago
 – Polskiej Katolickiej Szkoła im. Ferdynanda
 – Polskiej Szkoły im. św. Maksymiliana Marii Kolbe
 – Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza
– Muzeum Armii Krajowej jest zawsze otwarte dla młodych ludzi. To ważne, by zobaczyli nasze wystawy i posłuchali historii Armii Krajowej – mówi dr Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum. – Cieszę się, że maturzyści z Chicago będą co roku naszymi gośćmi.
Oprócz Krakowa i naszego Muzeum zwiedzą też, między innymi, Warszawę, Zakopane, Oświęcim i Częstochowę.