Konferencja online pn. „Polskie podziemie niepodległościowe na Kresach Wschodnich w latach 1939-1945”

W dniu 17 grudnia br. odbędzie się konferencja online pn. „Polskie podziemie niepodległościowe na Kresach Wschodnich w latach 1939-1945”, organizowana przez Muzeum Armii Krajowej.

Historia Kresów Wschodnich stanowi interesujący obszar badawczy. W czasie II wojny światowej Kresy stały się terenem starcia dwóch totalitaryzmów – hitlerowskiego i sowieckiego. Na tle ich konfliktu, we wschodnich częściach II Rzeczpospolitej miała miejsce walka zbrojna kilku narodów o powojenną przynależność terytorialną Kresów Wschodnich. Jedną ze stron w tym konflikcie była Armia Krajowa, której zadaniem było wywalczenie dla Polski niepodległości.

Celem konferencji jest zobrazowanie specyfiki działalności AK na Kresach Wschodnich oraz zarysowanie miejsca polskiego podziemia niepodległościowego w pamięci zbiorowej zarówno w Polsce, jak również poza jej granicami.

Ze względu na panującą w naszym kraju sytuację epidemiologiczną, konferencja będzie realizowana w formule online. Od 15 grudnia będzie możliwa rejestracja na konferencję poprzez oficjalną stronę wydarzenia. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Poniżej prezentujemy program konferencji.

Dr Marek Lasota

Dyrektor Muzeum Armii Krajowej

Otwarcie Konferencji.

Dr hab. Olgierd Grott prof. UJ

(Uniwersytet Jagielloński)

Baza żołnierzy Armii Krajowej na Kresach Wschodnich jako świadectwo pamięci walk niepodległościowych podczas II wojny światowej.

Prof. dr hab. Mikołaj Iwanow

(Uniwersytet Wrocławski)

Armia Krajowa na kresach północno-wschodnich II Rzeczypospolitej, a partyzantka żydowska.

Prof. dr hab. Grzegorz Mazur

(Uniwersytet Jagielloński)

Obszar Lwowski ZWZ – AK. Szkic dziejów.

Prof. dr hab. Zdzisław Julian Winnicki

(Uniwersytet Wrocławski)

Armia Krajowa w ocenach piśmiennictwa i białoruskiej doktryny politycznej w pierwszej dekadzie po rozwiązaniu Związku Sowieckiego.

Dr hab. Aleksander Głogowski, prof. UJ

(Uniwersytet Jagielloński)

Początki konspiracji wojskowej i cywilnej na Wileńszczyźnie w latach 1939 – 1941.

Dr hab. Renata Król-Mazur

(Uniwersytet Jagielloński)

Maria Krzeczunowicz (1895 1945?) – „prawa ręka” gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego – prolegomena.

Dr hab. Jarosław Wołkonowski

(Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy)

Pierwszy partyzancki oddział Armii Krajowej „Kmicica” na Wileńszczyźnie.

Dr Tomasz Bożerocki

(Uniwersytet Wileński)

Tradycja unii polsko – litewskiej w świetle dokumentów Armii Krajowej z lat 1939 – 1944.

Dr Tomasz Dudek

(Biblioteka Jagiellońska)

Cichociemny kpt. Władysław Kochański „Bomba”/”Wujek” i jego żołnierze w obronie ludności polskiej Wołynia w 2. Połowie 1943 roku.

Dr Joanna Lusek

(Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)

Por. dr Grzegorz Fedorowski „Gryf” – w służbie medycyny i Ojczyzny.

Dr Marta Polaczek-Bigaj

(Uniwersytet Jagielloński)

“Biuletyn Informacyjny 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej”, jako świadectwo wspomnień żołnierzy AK i głos pamięci o losach ofiar ludobójstwa – analiza zawartości treści i struktury kwartalnika.

Dr Aleksander Srebrakowski

(Uniwersytet Wrocławski)

Kształtowanie obrazu Armii Krajowej we współczesnej opinii litewskiej.

Arkadiusz Bąk

(Muzeum Armii Krajowej w Krakowie)

Kresowiana w zbiorach Muzeum Armii Krajowej – zarys problematyki.

Joanna Chudzicka

(Muzeum Armii Krajowej w Krakowie)

Wyroki Sądów Specjalnych Polskiego Państwa Podziemnego na członkach ZWZ-AK i kolaborantach z Obszaru Lwowskiego w latach 1940-1943.

Jakub Maszkiewski

(Muzeum Armii Krajowej w Krakowie)

Armia Krajowa jako ostatni przejaw polskiej państwowości na Wołyniu.

Robert Springwald

(Muzeum Armii Krajowej w Krakowie)

Fotografie z archiwum płk. prof. Władysława Filara w zbiorach Muzeum Armii Krajowej.

cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys