Kolejne pamiątki po naszym patronie trafiły do zbiorów Muzeum

Do zbiorów Muzeum Armii Krajowej trafiły kolejne cenne pamiątki rodzinne po generale Emilu Fieldofie „Nilu”. Darczyńcami są Teresa i Tadeusz Zachara. Tadeusz Zachara to syn Andrzeja Zachary, którego ojcem chrzestnym był generał Fieldorf.

Dowiedzieliśmy się, że Dimos Zarkadas w październiku ubiegłego roku przyjechał specjalnie z Kanady ze swoim synem Silvanem, by ofiarować Muzeum bezcenne pamiątki po swoim pradziadku generale „Nilu”— wspomniała Teresa Zachara. – My także posiadamy ważne pamiątki i chcieliśmy, by także one trafiły tam, gdzie ich miejsce, do Muzeum Armii Krajowej.

Te bezcenne zbiory to między innymi mapa z 1926 roku, która zawiera odręczne notatki generała Emila „Fieldorfa „Nila”. Zapiski znajdują się trzech  miejscach. Oprócz tego państwo Zachara ofiarowali także listy, w tym od „Cioci Janiny”, żony generała, do ojca Tadeusza Zachary z roku 1975. Tadeusz Zachara miał wtedy 12 lat.

W tych listach jest między innymi mowa o mszach, które należałoby zamówić dla uczczenia pamięci generała Emila Fieldorfa w kolejne rocznice śmierci – dodaje Tadeusz Zachara. – Jest także list córki generała Marii z 1996 roku dotyczący nadania jednej z szkół w Milanówki imienia generała Fieldorfa „Nila”.

By przekazać pamiątki dla Muzeum AK państwo Zacharowie przyjechali z Warszawy. Mieli okazję raz pierwszy obejrzeć wystawę stałą oraz ekspozycje czasowe.

Muzeum Armii Krajowej to wspaniałe miejsce. W swoich zbiorach posiada wiele pamiątek związanych bezpośrednio z postacią generała „Nila” – mówi Teresa Zachara. – Na szczególną uwagę zasługują szachy, czy taboret wykonany osobiście przez Generała. W naszym domu jest półka, którą także wykonał Generał. To niezwykle cenna rzecz.

Przekazane pamiątki trafią najpierw do konserwacji, a następnie będzie można je oglądać w przestrzeni wystawienniczej muzeum.