fbpx
Kolejne pamiątki po naszym patronie trafiły do zbiorów Muzeum

Kolejne pamiątki po naszym patronie trafiły do zbiorów Muzeum


Do zbiorów Muzeum Armii Krajowej trafiły kolejne cenne pamiątki rodzinne po generale Emilu Fieldofie „Nilu”. Darczyńcami są Teresa i Tadeusz Zachara. Tadeusz Zachara to syn Andrzeja Zachary, którego ojcem chrzestnym był generał Fieldorf.

Dowiedzieliśmy się, że Dimos Zarkadas w październiku ubiegłego roku przyjechał specjalnie z Kanady ze swoim synem Silvanem, by ofiarować Muzeum bezcenne pamiątki po swoim pradziadku generale „Nilu”— wspomniała Teresa Zachara. – My także posiadamy ważne pamiątki i chcieliśmy, by także one trafiły tam, gdzie ich miejsce, do Muzeum Armii Krajowej.

 Te bezcenne zbiory to między innymi mapa z 1926 roku, która zawiera odręczne notatki generała Emila „Fieldorfa „Nila”. Zapiski znajdują się trzech  miejscach. Oprócz tego państwo Zachara ofiarowali także listy, w tym od „Cioci Janiny”, żony generała, do ojca Tadeusza Zachary z roku 1975. Tadeusz Zachara miał wtedy 12 lat.

W tych listach jest między innymi mowa o mszach, które należałoby zamówić dla uczczenia pamięci generała Emila Fieldorfa w kolejne rocznice śmierci – dodaje Tadeusz Zachara. – Jest także list córki generała Marii z 1996 roku dotyczący nadania jednej z szkół w Milanówki imienia generała Fieldorfa „Nila”.

By przekazać pamiątki dla Muzeum AK państwo Zacharowie przyjechali z Warszawy. Mieli okazję raz pierwszy obejrzeć wystawę stałą oraz ekspozycje czasowe.

Muzeum Armii Krajowej to wspaniałe miejsce. W swoich zbiorach posiada wiele pamiątek związanych bezpośrednio z postacią generała „Nila” – mówi Teresa Zachara. – Na szczególną uwagę zasługują szachy, czy taboret wykonany osobiście przez Generała. W naszym domu jest półka, którą także wykonał Generał. To niezwykle cenna rzecz.

 

Przekazane pamiątki trafią najpierw do konserwacji, a następnie będzie można je oglądać w przestrzeni wystawienniczej muzeum.