Kameralna Scena Patriotyczna – rozpoczynamy kolejny sezon współpracy z Filharmonią Krakowską

Kameralna Scena Patriotyczna

Kameralna Scena Patriotyczna to cykl koncertów, które Muzeum AK w Krakowie organizuje wspólnie z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Do tej pory zorganizowaliśmy już osiem koncertów, między innymi z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Powstania Warszawskiego, czy koncerty polskich pieśni patriotycznych.W tym roku zaprosimy Państwa na trzy koncerty w ramach Kameralnej Sceny Patriotycznej.Już 22 stycznia o godz. 18.00 na dziedzińcu Muzeum Armii Krajowej zapraszamy na koncert w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Wystąpi Żeleński String Quartet w składzie:

Jadwiga Bialic – skrzypce

Katarzyna Jawor – skrzypce

Anna Migdał-Chojecka – altówka

Alicja Gach – wiolonczela

wraz z Piotrem Urbaniakiem, aktorem Teatru Bagatela.

W repertuarze zaplanowano: Wariacje i fuga F-dur na kwartet smyczkowy Ignacego Jana Paderewskiego oraz II Kwartet smyczkowy A-dur op. 42 Władysława Żeleńskiego.

Kilka słów o artystach:

ŻELEŃSKI STRING QUARTET – rozpoczął działalność w 2016 roku. Tworzące zespół Jadwiga Bialic, Katarzyna Jawor, Anna Migdał-Chojecka i Alicja Gach to absolwentki akademii muzycznych w Krakowie i Katowicach – grę na instrumentach studiowały pod kierunkiem wybitnych pedagogów, takich jak H. Keszkowski, T. Głąbówna, P. Tarcholik, J. Jakowicz, J. Pisarski, P. Głąbik. Swoje umiejętności doskonaliły podczas licznych kursów mistrzowskich w kraju oraz za granicą, a występując jako solistki i kameralistki zdobywały laury podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów – m.in. skrzypcowego w Żywcu, altówkowego w Poznaniu, Konkursu Muzyki Kameralnej, Festiwalu Młodych Instrumentalistów i Konkursu Instrumentalistów Smyczkowych w Krakowie oraz konkursu Gianluca Campochiaro na Sycylii. Wśród orkiestr, z którymi współpracowały lub współpracują członkinie kwartetu, wymienić należy zespoły takie, jak Sinfonietta Cracovia, Capella Cracoviensis, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie, AUKSO, Śląska Orkiestra Kameralna czy Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. W dorobku instrumentalistek znajdziemy nagrania radiowe i albumy płytowe (dla wytwórni Universal, DUX i innych), a także występy podczas renomowanych festiwali muzycznych na całym świecie: Warszawskiej Jesieni, Muzyki w Starym Krakowie, Wielkanocnego Festiwalu im. L. van Beethovena, festiwali w Bayreuth, Grecji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

PIOTR URBANIAK – aktor i reżyser, krakowianin. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Po dyplomie w roku 1990 zadebiutował na scenie Teatru Ludowego w Operze żebraczej w reżyserii K. Orzechowskiego. W latach 1995–1997 był członkiem zespołu Narodowego Starego Teatru, a w latach 1997–2001 i od 2008 Teatru Bagatela, gdzie występuje w musicalu Tajemniczy ogród (reż. J. Szydłowski), Locie nad kukułczym gniazdem i Cesarzu Kaliguli (reż. I. Villqist), Poskromieniu złośnicy (reż. M. Kotański). Od inauguracji Teatru Variété związany także z tą krakowską sceną. Piotr Urbaniak pracował pod kierunkiem takich reżyserów jak Jerzy Jarocki, Jerzy Stuhr, Rudolf Zioła, Barbara Sass i Agnieszka Glińska. Występował w zróżnicowanym repertuarze – od dzieł Szekspira, Moliera, Goethego i Czechowa przez Fredrę, Witkacego i Gombrowicza po adaptację Mniszkówny. Występował w filmach fabularnych (Śmierć jak kromka chleba, Zawrócony, Pułkownik Kwiatkowski w reż. K. Kutza), serialach, spektaklach Teatru Telewizji oraz programach rozrywkowych i koncertach (Spotkanie z Balladą), pracował także jako prezenter. Wielką miłością Piotra Urbaniaka jest radio, w którym pracował jako autor, współautor oraz prowadzący audycje w RMF FM.

Fot. P. Wiercichowska