Dotknij historii. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

W sobotę 7 września na placu Jana Pawła II w Wadowicach odbyła się główna części projektu Dotknij Historii, przygotowanego przez Zespół Muzeum AK z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, sfinansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego.

Od 13.00 w sercu Wadowic odbywały się warsztaty edukacyjne – W okupowanym mieście połączone z grą wielkoformatową, których celem było ukazanie ciężaru życia polskiego społeczeństwa podczas okupacji. Zespół specjalistów z Muzeum AK prowadził prezentację uzbrojenia wojskowego oraz zachęcał mieszkańców regionu do wykazania się wiedzą własną w quizie historycznym – Znamy nasze dzieje. Wielką popularnością cieszyły się stanowiska grup rekonstrukcji historycznej – m.in. Małopolskiej Filmowej Grupy Rekonstrukcyjnej, 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Murawa. Uczestnicy spotkania mogli pokrzepić się pyszną grochówką wojskową.

Kilka minut po 17.00 na Placu Jana Pawła II rozpoczął się koncert Pieśni miłości i wojny który był kulminacyjnym elementem obchodów. Poprzedzony został krzepiącymi przemówieniami wygłoszonymi przez: Dyrektora Muzeum AK w Krakowie Marka Lasotę, Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego Iwonę Gibas, która odczytała list Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego. W imieniu Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Rafała Bochenka przemówił Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Filip Kaczyński. W imieniu Burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego wystąpił Bartłomiej Tkacz, Dyrektor Kancelarii Burmistrza.

Znakomity repertuar pieśni patriotycznych oraz utworów z okresu II RP wykonany z wielką finezją przez Kasię Moś, Olgę Avigail, Tango Attack, oraz AUKSO Orkiestrę Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia,  skłonił widownię do refleksji nad losami naszego kraju podczas II wojny światowej. Paradoksalnie padający rzęsisty deszcz wzmocnił odbiór koncertu dodając nutę nostalgii za czasami, które bezpowrotnie minęły w momencie wybuchu II wojny światowej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom tego niezwykłego dnia a szczególnie Prezesowi Małopolskiej Organizacji Turystycznej, radnemu Sejmiku Województwa Małopolskiego Panu Grzegorzowi Biedroniowi, który był pomysłodawcą projektu oraz jego ambasadorem. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Mirosława Żaka.

***

Wydarzenia z września 1939 r. to znamienna data w historii narodu i kraju, który kolejny raz musiał wejść na drogę walki z okupantami. Naród nie poddał się wobec agresji, siły, brutalności i dehumanizacji wartości przez najeźdźców. W szybkim czasie powołano do życia struktury konspiracyjne i rozpoczęto pracę u podstaw – nakierowaną przede wszystkim na odbudowywanie wiary w możliwość zwycięstwa.

Województwo Małopolskie we współpracy z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie pragną uczcić pamięć o tych, którzy nigdy się nie poddali, poprzez uwrażliwienie młodego pokolenia na pielęgnowanie wartości i idei patriotycznych oraz zachowanie pamięci o wydarzeniach minionych, o tym jak długa, trudna i wykańczająca była wojna, która wybuchła nagle 1 września 1939 r.

W dniu 7 września Muzeum Armii Krajowej oraz  Województwo Małopolskie zapraszają na pl. Jana Pawła II w Wadowicach na rodzinne spotkanie połączone z wieńczącym je widowiskiem historyczno-muzycznym.

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia:

🕔 13:00 PLAC JANA PAWŁA II
POKAZY UMUNDUROWANIA I WYPOSAŻENIA WOJSKOWEGO
SPECJALNA WIELKOFORMATOWA GRA HISTORYCZNA
INSPIRUJĄCE WARSZTATY EDUKACYJNE
SPOTKANIA Z GRUPAMI REKONSTRUKTORÓW
WOJSKOWA GROCHÓWKA
WIELE NIESPODZIANEK

🕔 17:00 SCENA GŁÓWNA – PLAC JANA PAWŁA II
WIDOWISKO „DOTKNIJ HISTORII” Z OKAZJI 80. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
Repertuar „Pieśni miłości i wojny” ze wzruszającymi utworami patriotycznymi wykonywanymi przez znakomitych artystów, które połączy inspirujący akcent taneczny rodem z międzywojennych lat. Wystąpią Kasia Moś, Olga Avigail, Tango Attack, AUKSO  Orkiestra Kameralna Miasta Tychy” p/d  dyrygenta  Marka Mosia, którzy zagwarantują wyjątkowy program, ujmujące interpretacje i specjalne aranżacje. Wszystko to pozwoli na przeżycie niezapomnianej lekcji historii.

Wydarzenie finansowane z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach projektu “Dotknij historii” i objęte patronatem Witolda Kozłowskiego Marszałka Województwa Małopolskiego