fbpx
„Bestie” w Muzeum Armii Krajowej

„Bestie” w Muzeum Armii Krajowej


W Muzeum AK 13 marca odbyła się promocja książki Tadeusza M. Płużańskiego pt. „Bestie”. Jest to reporterskie śledztwo o ludziach, którzy w czasach PRL-u mordowali polskich patriotów, za co nigdy nie zostali ukarani. Spotkanie z udziałem autora poprowadził Stanisław M. Jankowski.

„Witam Tadeusza Płużańskiego, na którego bardzo w Krakowie czekaliśmy, którego książki powstają dzięki Waszym życiorysom. Nie napisałby Tadeusz książek, nie napisałbym ja książek, gdybyście Wy [Kombatanci – przyp. red.] – jak znam sporo osób na sali – tego wszystkiego nie przeszli, co przeszliście, co przeszedł jego ojciec, co przeszedł rotmistrz Pilecki i tysiące. Książka dostała tytuł „Bestie”, to najlepszy tytuł, jaki w ogóle można było sobie wymyślić dla tej książki, dla podsumowania wieloletniej pracy Tadeusza, (…) dla odpowiedzi na wiele pytań, które w dalszym ciągu nas wszystkich nurtują, z każdym rokiem, mimo że wiele można powiedzieć zaczynają nurtować, denerwować jeszcze bardziej” – tymi słowami rozpoczął promocję książki Tadeusza M. Płużańskiego, Stanisław M. Jankowski, dziennikarz i badacz najnowszej historii Polski. Wstęp ten poprzedzony został powitaniem zebranych przez Adama Rąpalskiego, Dyrektora Muzeum AK, który przestawił obu prelegentów.
Tadeusz M. Płużański jest historykiem i dziennikarzem, redaktorem naczelnym „Biuletynu Informacyjnego”, miesięcznika Światowego Związku Żołnierzy AK. Jego ojciec, Tadeusz L. Płużański (1920-2002) był uczestnikiem Wojny Obronnej 1939 r., żołnierzem AK, więźniem stalinowskim, historykiem filozofii, pisarzem i pedagogiem.
Spotkanie zgromadziło Kombatantów, przedstawicieli organizacji patriotycznych i niepodległościowych, nauczycieli, młodzież szkół krakowskich i innych zaproszonych gości. Znacząca frekwencja i duże zainteresowanie, które uwidoczniło się w dyskusji, były potwierdzeniem zapotrzebowania społecznego na wiedzę o terrorze komunistycznym w latach powojennych oraz o próbach oddania sądowej sprawiedliwości oprawcom, podanych literacko w sposób przystępny i komunikatywny. Trzeba będzie jeszcze wiele wysiłku, aby historia trudnej drogi prawdy o tamtych czasach przebiła się do szerzej do świadomości współczesnych Polaków.
Jak stwierdził autor „Bestii”: „Niestety jest tak, że nasza dzisiejsza Polska, III RP dość głęboko jeszcze nawiązuje do poprzedniego systemu, czyli systemu PRL-owskiego. Nie tylko przez pewną ciągłość systemową czy polityczną (…). Ta bezkrwawa rewolucja – jak się ją nazywa – pozwoliła też z PRL- u do III RP przejść konkretnym osobom, ludziom, którzy w czasach, wydawało by się szczęśliwie zamierzchłych pracowali na różnych stanowiskach czy to politycznych, czy również w aparacie represji, czy jako sędziowie czy jako prokuratorzy i oni płynnie przeszli nie tylko z tego okresu najgorszego stalinowskiego w funkcjonowanie w dalszy ciąg PRL-u, ale oni też niestety znaleźli wygodne lądowanie w nowej zupełnie Polsce. (…) Nie możemy się doczekać jasnego określenia czym był PRL, czym był komunizm, nawet czym był stalinizm. Proszę zauważyć, że takiej jasnej deklaracji, że było to zło, że był to system morderczy i zbrodniczy my w Polsce nie mamy. (…) To się wiąże również z ofiarami tego systemu”.
tekst Artur Jachna
fot. Karol Kowalski