fbpx
Region Proszowicki ma swoją Izbę Pamięci

Region Proszowicki ma swoją Izbę Pamięci


Izbę Pamięci powstała w Karwinie, a jej pomysłodawcą i organizatorem tego jest Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Bojowe Schrony Proszowice”, które na utworzenie ekspozycji otrzymało od samorządu budynek szkoły funkcjonującej jeszcze do końca czerwca.

Historyczny budynek z 1927 r. przeszedł wewnątrz niesamowitą metamorfozę i został dostosowany na potrzeby muzealne. Ekspozycja prezentuje ostatnie 120 lat historii rejonu Proszowic: od powstań narodowych, przez okres walk o niepodległość, po obydwie wojny światowe. Znaczna część obiektów dotyczy działań militarnych podczas Wielkiej Wojny. Na wystawie można obejrzeć mundury żołnierzy austro-węgierskich, czy też Imperium Rosyjskiego, ale również manekiny przedstawiające żołnierzy Wehrmachtu i Wojska Polskiego z 1939 r.

Część wystawy opowiada o działalności Polskiego Państwa Podziemnego, o zrzutach cichociemnych, które miały miejsce w regionie – to operacje lotnicze „Weller 11”, „Weller 17” i „Weller 29”, w ramach tej ostatniej do kraju przerzucono m.in. późniejszego Komendanta Głównego AK gen. Leopolda Okulickiego. Ekspozycja opowiada również o funkcjonowaniu „Rzeczpospolitej Partyzanckiej” w okresie Akcji „Burza” latem 1944 r.

Podczas inauguracji członkowie stowarzyszenia wyróżnili i nagrodzili wszystkie osoby, które przyczyniły się do powstania placówki. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających było przygotowanie dioram i wystawy broni przez kilka historycznych grup rekonstrukcyjnych, w tym m.in.: 45 Infanterie CK, Die Walküre, Projekt „Odkrywcy Historii”, Projekt Historyczny Marusia, czy też Zorganizowana Grupa Poszukiwawcza P.PANC Południe.

Organizatorom wydarzenia dziękujemy za zaproszenie i zachęcamy do odwiedzania tego miejsca.